Sastanak nacionalnih operatera za Plavu zastavu u Tobagu, 15-18. oktobar 2024. godine
Sastanak nacionalnih operatera za program Plava zastava održan je u Skarborou u Tobagu, od 15. do 18. oktobra 2024. godine. To je bila odlična prilika za operatere programa iz raznih delova sveta da se upoznaju i razmene najnoviji napredak u implementaciji programa u svojim zemljama. Preko 60 učesnika, od nacionalnih operatera programa, iz oko 40 zemalja širom sveta, predstavnika Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) i domaćina organizacije iz Trinidada i Tobaga, imali su priliku da čuju o novostima iz FEE, koje je predstavila Lesli Džons, predsednica FEE; Prošlogodišnjim dostihnućima; Akcionom planu Plave zastave za period 2024-2025., ali i o predstojećim izazovima Plave zastave prema zahtevima za sertifikaciju koje postavlja EU. Diskusija je bila otvorena za dalji razvoj programa Plava zastava u skladu sa ECGT direktivom, akreditacijama i drugim procesima. Pokrenut je rad na novim kriterijumima za plaže i nacrtu novih kriterijuma za plovne objekte.
Tokom sastanka je realizovana i radionica za komunikaciju i zagovaranje u vezi sa zahtevima za sertifikaciju programa Plava zastava , kao i prezentacija “Semafora”, istorijskog partnera programa Plava zastava i drugog partnera “Pick A Pier”.
Pojedinačne prezentacije su održale kolege iz Letonije: o projektu “EU SOS plaža”, Kolumbije: Usklađivanje sa nacionalnim programom javnih plaža i Indije: Plava zastava kao program za lokalne zajednice
Prezentaciju je pripremio Turistički klub srednjih škola.
Održane su tri sesije za razmenu znanja zainteresovanih strana o politici OCD-a, vlade i privatnog sektora kako pojačati i poboljšati globalni i nacionalni angažman u vezi sa održivošću životne sredine i promovisati zajedničko donošenje odluka.
KLIMATSKE PROMENE – Prva sesija
BIODIVERZITET – Sesija dva
ZAGAĐENjE – Treća sesija
Organizovan je Strateški sastanak Plave zastave SIDS-a na nacionalnom nivou.
Kolege iz organizacije domaćina, privatnog sektora i organizacije civilnog društva (OCD) postigli su konsenzus o unapređenju programa Plave zastave u Tobagu koji se usklađuje sa postojećim politikama učesnica, doprinosi postizanju ciljeva održivog razvoja (SDG), jača “plavu ekonomiju” i u potpunosti je u skladu sa FEE-ovom strategijom GAIA 20:30.
Očekivani rezultat: Preliminarne preporuke okvira za implementaciju programa Plave zastave za buduću saradnju koje se usklađuju sa politikama i podržavaju ciljeve održivog razvoja, doprinoseći razvoju “plave ekonomije” u regionu u skladu sa FEE-ovom strategijom GAIA 20:30.
FEE Regionalni razvoj u regionu Kariba / Amerike, panel diskusija
Proces je pokrenut od strane FEE u oktobru 2023. godine i ima za cilj da poboljša efikasnost FEE i uskladi ga sa strateškim ciljevima. Formirano je šest radnih grupa koje će se baviti temama vezanim za članstvo u FEE-u i finansijskim sistemima. Početkom 2024. godine, fokus je bio na strukturi članstva, standardu kvaliteta programa i finansijskim sistemima. Pitanja na kojima će se raditi uključuju razvoj kriterijuma za punopravne članove koji vode program u svojim zemljama, upravljanje programima u pojedinačnim zemalja, definisanje kriterijuma za članstvo, standardizaciju ugovora o članstvu i pojednostavljenje procesa prijavljivanja za članstvo. Sve ovo ima za cilj da se osiguraju jednostavnost i konzistentnost u strukturama i standardima članstva FEE.
Pored toga, kao deo ovog procesa, FEE istražuje načine da proširi svoj uticaj kroz programe u karipskim zemljama gde ne postoji organizacija koja bi vodila na nacionalnom nivou. Da bi se osigurao okvir za buduću implementaciju, oslonac su znanje i preporuke regionalnih zainteresovanih strana, kao što su Karipska turistička organizacija (CTO), Karipski savez za održivi turizam (CAST), Udruženje karipskih država (ACS), Karipska energetska komora i Univerzitet Zapadne Indije (UVI). Neke zemlje od interesa su Dominikana, Grenada, Sveta Lucija, Sveti Vinsent i Grenadini i Surinam.
Očekivani rezultati: Preporuke partnera za preliminarni okvir za implementaciju FEE programa za buduću saradnju u karipskom region, u skladu sa GAIA 20:30 strategijom.
Održan sastanak nacionalnog FEE Saveta i nacionalnog žirija za Plavu zastavu
Sastanak nacionalnog FEE saveta u Srbiji, koji ujedno predstavlja i nacionalni žiri za Plavu zastavu, održan je u IN hotelu, jednom od tri hotela sa Zelenim ključem. Sastanku su prisustvovali predstavnici institucija: Ministarstva zaduženog za životnu sredinu, Ministarstva zaduženog za obrazovanje, Ministarstva zaduženog za zdravlje, Ministarstva zaduženog za turizam, Privredne komore Srbije, Crvenog krsta Srbije – spasioci, Udruženja nautičara, Nacionalnog operatera FEE programa, predstavnici NVO.
Za program Plava zastava u 2019. godini stigla je prijava samo za Savsko jezero-Adu Ciganliju, jedino kupalište u Srbiji koje od 2012. godine učestvuje u programu. Kriterijumi su visoki, podeljeni u 4 osnovne grupe (obrazovanje i informisanje o životnoj sredini, kvalitet vode, upravljanje životnom sredinom, bezbednost i prateće usluge), a najteži za ispunjenje je kvalitet vode u skladu sa nacionalnim propisima i EU Direktivom o vodama za kupanje. Kupalište „Ada Ciganilja“ je uspešno ispunjavalo sve neophodne međunarodno propisane kritrijume i jasno postavilo visoke vrednosti sigurnosti kupača i brige o životnoj sredini kao svoje prioritete.
Eko-sertifikat Zeleni ključ imaju tri hotela: Radisson Collection Old Mill Belgrade, IN hotel i Hilton Belgrade.
U programu Eko-škole nalazi se 113 obrazovno-vaspitnih institucija iz svih krajeva Srbije, od predškolskih, osnovnih, srednjih i viših škola, do fakulteta, doma učenika srednjih škola i škola za osnovno i srednje obrazovanje sa domom učenika.
Nacionalni Konkurs za Mlade eko-reportere otvoren je do 1. marta 2019. godine. Najbolji radovi u formi članka, fotografije i videa, mladih ljudi od 11 do 25 godina, biće poslati na međunarodno takmičenje Mladih eko-reportera.
Učestvujemo na zvaničnom događaju predsedavanja Austrije EU, Konferencija evropske mreže o održivom razvoju, oktobar 2018, Beč
ESDN 2018 Konferencija održava se 1. i 2. oktobra 2018. u Beču. Suorganizator konferencije je Savezno ministarstvo za održivost i turizam Austrije i konferencija predstavlja zvanični događaj tek zapošetog predsedavanja Austrije Evropskom unijom.
Centralna tema ovogodišnje konferencije je Saradnja između zainteresovanih strana i donosioca odluka u eri Ciljeva Održivog Razvoja: koji su novi pristupi potrebni da bi saradnja bila uspešna? . Jedini učesnik iz Srbije je bila predstavnica AOR. Fokus našeg učešća su: – informisanje koliko i kada Ciljevi Održivog Razvoja i Agenda 2030 postaju deo zakonodavstva EU, kao i – priprema za naše učešće na UNEA3.
Pridružite nam se 5. juna na konferenciji “Životna sredina ka Evropi”- pogledajte Agendu
Draft Agenda EnE18 June 5 Conference
EnE18 – Zbornik radova / Book of Proceedings
Četrnaesta regionalna konferencija EnE18
The Fourteenth Regional Conference – EnE18
Životna sredina ka Evropi
Environment to Europe
Beograd, 5. jun 2018.
Belgrade, Serbia, June 5, 2018
Zaštita prirode – Razvoj odgovoran prema prirodi
Nature protection – Nature-Responsive Development
Program konferencije, nacrt na dan 22. maj 2018.
Conference Agenda, draft, as on 22/05/2018
Konferencija “Životna sredina ka Evropi” – EnE18 predstavlja zvaničan događaj kojim se u Republici Srbiji obeležava UN Svetski dan zaštite životne sredine (World Environment Day – WED). Na ovaj dan, od 1972. godine do danas, UN skreću pažnju vlada, država i najšire javnosti na goruća pitanja zaštite životne sredine i potrebu njihovog kontinuiranog rešavanja. Tema ovogodišnjeg Svetskog dana zaštite životne sredine je “Pobediti zagađenje plastikom’’, obeležava se uz slogan “Ako ne možeš ponovno da je upotrebiš, ne koristi je”, a zemlja domaćin je Indija u kojoj će se održati centralna proslava. Cilj ovogodišnjeg 5. juna je da promoviše različite načine na koje svako od nas može da doprinese borbi protiv zagađenja plastikom. Očekuje se globalna akcija miliona ljudi, kroz hiljade aktivnosti širom sveta koje treba da pomognu podizanju svesti o tome kako se malim promenama u svakodnevnom životu može smanjiti teret zagađenja plastikom na prirodu, životnu sredinu i zdravlje.
Konferencija “Životna sredina ka Evropi” – EnE18 predstavlja zvaničan događaj kojim se u Republici Srbiji obeležava Evropska nedelja održivog razvoja (European Sustainable Development Week, ESDW). ESDW je inicijativa rasprostranjena na području evropskih zemalja koja stimuliše i čini vidljivim aktivnosti, projekte i događaje koji promovišu ciljeve održivog razvoja (Sustainable Development Goals, SDGs). Održava se svake godine od 30. maja do 5. juna, a ima za cilj podizanje svesti o Agendi 2030 u Evropi i značaju lokalnih zainteresovanih strana u ostvarenju 17 ciljeva održivog razvoja i održivosti uopšte.
Program konferencije
Conference Agenda
as on 22/05/2018; possible changes of Agenda when confirmation received
5. jun June 5th
Velika sala u PKS, II sprat, Terazije 23, Beograd | Main Hall, 2nd floor – Serbian Chamber of Commerce, Terazije 23, Belgrade |
9:00 – 10:00 Registracija učesnika / Registration
10:00 – 10:50 Uvodna obraćanja / Opening remarks
Moderator: dr Uroš Rakić, on behalf of organisators
- H.E. Ratko Vlajkov, Ambassador, Embassy of the Republic of Bulgaria in the Republic of Serbia – The Bulgarian presidency of the Council of the EU / Ambasador, Ambasada Republike Bugarske u Republici Srbiji
- H.E. Lazar Mirkić, Ambassador, Embassy of Bosnia and Herzegovina in the Republic of Serbia / Ambasador, Ambasada Bosne i Hercegovine u Republici Srbiji
- Robert Nygård, The First Secretary Responsible for Environmental Issues, Swedish Embassy in the Republic of Serbia / Prvi sekretar odgovoran za pitanja životne sredine, Ambasada Švedske u Republici Srbiji
- Delegation of EU in Serbia, representative / Delegacija EU u Srbiji, predstavnik/ (potvrđeno/confirmed, representative tbd)
- Minister for Environment / Ministar za zaštitu životne sredine (invited/pozvan)
- Stanojla Mandić, Deputy Commissioner for Information of Public Importance and Personal Data Protection of the Republic of Serbia / Zamenica poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Republike Srbije
- Dr Deni Porej, Director of WWF Adria, WWF Mediterranean Programme Office / Direktor WWF Adria, WWF Regionalna kancelarija
- Aleksandra Šiljić Tomić, Project Coordination Specialist, UN Environment Republic of Serbia / Koordinator projekta, Kancelarija UN za životnu sredinu, Republika Srbija
- dr Nenad Sekulić, Head of Department for Biodiversity and Ecological Network, Institute for Nature Conservation of Serbia / Načelnik odeljenja za biodiverzitet i ekološke mreže, Zavod za zaštitu prirode Srbije
- Goran Krnčević, Assistant Director of the Sector for Legal, Financial and Administrative Affairs, Institute for Nature Conservation of Vojvodina Province / Pomoćnik direktora za pravne, finansijske i opšte poslove, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode
- Ljubica Naumović, Environment Executive, Tetra Pak Production / referent za zaštitu životne sredine, Tetra Pak Production
- Dušan Stokić, Co-organizer of the EnE18 Conference, Head of the Department for Environment, Technical Regulation, Quality and Social Responsibility, the Chamber of Commerce and Industry of Serbia / suorganizator EnE18 Konferencije, Rukovodilac Službe za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost, Privredna komora Srbije
- The EnE18 Conference Chair person, Environmental Ambassadors for Sustainable Development / predsedavajuća EnE18 Konferencije, Ambasadorka održivog razvoja i životne sredine
10:50 – 11:00 Aleksandra Mladenović, Environmental Ambassadors for Sustainable Development President/ Predsednica Ambasadora održivog razvoja i životne sredine, Plenary, Panel Theme and Panelists / Predstavljanje plenarnog izlaganja, panela i panelista
11:00 – 11:20 Plenary lecture / Plenarno predavanje
Begona Matilla Soloaga, Human Dynamics, Team leader, TA for strengthening the National Nature Protection System for implementation of Natura 2000 requirements / Human Dynamics, tim lider, NATURA 2000 Turska. Focus : NATURA 2000 in Turkey – project outputs / NATURA 2000 u Turskoj – rezultati projekta.
11:20 – 13:30 Panel on Nature Protection and Nature – Responsive Development / Panel na temu Zaštita prirode i razvoj odgovoran prema prirodi
Moderator: Milica Momčilović, journalist, Vice President of World Federation of Science Journalists (WFSJ) / novinar, potpredsednica Svetske federacije naučnih novinara
Panelists (Plenary Session) / Učesnici Panela (Plenarna sesija) :
dr Deni Porej, Director of WWF Adria, WWF Mediterranean Programme Office / Direktor WWF Adria, WWF Regionalna kancelarija. Focus : WWF and Nature Protection, Nature – Responsive Development / WWF i zaštita prirode, razvoj odgovoran prema prirodi.
prof. dr Predrag Simonović, Faculty of Biology, University of Belgrade / Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu . Focus: An invasive species of fish and links between fisheries management and aquaculture in Serbia in the process of EU accession / Invazivne vrste riba i veza između ribolovnog upravljanja i akvakulture u Srbiji u procesu pristupanja EU
mr. Danko Jović, Institute for Nature Conservation of Serbia / Zavoda za zaštitu prirode Srbije. Focus: State in the Republic of Serbia in respect of nature and oblidations of Serbia in the process of accession to the EU in this area / Stanje u Republici Srbiji u vezi zaštite prirode i obavezama Srbije u procesu pristupanja EU u ovoj oblasti.
Klara Sabadoš, Institute for Nature Conservation of Vojvodina Province / Pokrajinski zavod za zaštitu prirode. Focus: The situation regarding nature protection and the NATURA 2000 network in Serbia / Situacija oko zaštite prirode i mreže NATURA 2000 u Srbiji.
Nikola Stanojević, Bird Protection and Study Society of Serbia / Društvo za zaštitu i proučavanje ptica: Protection of birds and obligations of the Republic of Serbia in the process of EU accession in this area / Zaštita ptica i obaveze Republike Srbije u procesu pristupanja EU u ovoj oblasti.
13:30 – 13:40 Technical Break / Tehnička pauza
13:40 -14:00 Awards for the winners of the competition „Beat plastic pollution! If you can’t reuse it, refuse it!“ organized among elementary school classes by UN Environment and partners: Environmental Ambassadors for Sustainable Development and Forestry and Environmental Action for celebration of the World Environment Day 2018 in Serbia / Dodela nagrada timovima iz osnovnih škola u Srbiji, pobednicima na konkursu „U koštac sa plastikom!“ tj. „Pobedi zagađenje plastikom! Ako ne možeš da je ponovo upotrebiš, ne koristi je!“ koji je Agencija Ujedinjenih nacija za životnu sredinu organizovala zajedno sa partnerima: Ambasadori održivog razvoja i zaštite životne sredine i Inicijativa za šumarstvo i životnu sredinu – fea povodom obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine 2018. u Srbiji.
Obraćanje: Aleksandra Šiljić Tomić, specijalista za koordinaciju projekata Agencije Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UN Environment)
Awarded / Nagrađeni radovi:
1. mesto – rad „Žutoplovac“, OŠ „Sveti Georgije“, Uzdin; Nagradu prima mentor Tatjana Romanov, profesor razredne nastave
2. mesto – rad „Eko brodić – Drugarstvo“, OŠ „Rade Dodić“, Milutovac, izdvojeno odeljenje Poljna; Nagradu prima mentor Suzana Jovanović –Stanisavljević
3. mesto – rad „Brod prijateljstva“, OŠ „Petefi brigada“, Kula; Nagradu prima mentor Marijana Kolarić
Photo exhibition – slideshow of vessels (ships, sailboats, etc.) of all elementary school classes participated in the competition is presented in the front of the Main Hall.
14:00 – 14:20 Awards for the best Young Reporters for the Environment (YRE) in 2018: “Energy Efficiency of the Eyes of Young Reporters for the Environment” / Dodela nagrada najboljim Mladim Eko-reporetima u 2018. godini: “Energetska efikasnost očima Mladih Eko-reportera”
Obraćanje: Dijana Šarac, koordinator Programa Mladi Eko-reporteri
Awarded/ Nagrađeni radovi:
Uzrasna kategorija od 11 do 14 godina
– U kategoriji članaka:
- mesto David Bradić iz OŠ „Rade Dodić“, Milutovac, naziv članka: Sunce i ti
- mesto Lena Veličić, Dunja Milijanović iz OŠ „Sveti Sava“, Čačak, naziv članka: Štednja energije
- mesto Milica Đurić, Teodora Nikša, Milica Popović, Živojin Mišić, Marko Kuleško iz OŠ „Marija Trandafilović“, Veternik, naziv članka: Udaljenost Kejptauna je relativna stvar
– U kategoriji fotografija:
- mesto Milan Pavlović iz OŠ Stojan Novaković, Blace, naziv fotografije: Energetska efikasnost saradnjom svih nas
- mesto Jovana Dimitrijević iz OŠ Sveti Sava, Pirot, naziv fotografije: Moj grad vodi računa o energetskoj efikasnosti
- mesto Ilija Radojković iz OŠ Ratko Mitrović, Čačak, naziv fotografije: Sunce na našem krovu
– U kategoriji videa:
- mesto Đina Ranđelović, Iva Ignjatović iz OŠ „Sveti Sava“ Pirot, naziv videa: Unutrašnji bazen u Pirotu
- mesto Nikola Dragić, Ognjen Kostić, Aleksa Vacić, Dimitrije Stanković iz OŠ „Sveti Sava“, Pirot, naziv videa: Vodenica
- mesto Strahinja Marseni, Anja Lazović, Vladimir Konstantinovića, Andreja Đurkovića, Teodora Radivojević iz OŠ Drinka Pavlović, Beograd, naziv videa: Energetska efikasnost
– Uzrasna kategorija od 15 do 18 godina
U kategoriji članaka:
- mesto Jefimija Najdić iz Gimnazija Vranje, naziv članaka: Dozvolite plućima naše planete da dišu
- mesto Marija Dibrani iz MTŠ „14 oktobar“, Kraljevo, naziv članka: Zelena energija i zdrav život
- mesto Stefan Zeremski, Bojan Zakonović, Vasilije Radović iz ETŠ „Rade Končar“, Beograd. Naziv članka: Sekcija za energetsku efikasnost
– U kategoriji fotografija:
- mesto Olga Đurović iz Gimnazije „Takovski ustanak“, Gornji Milanovac, naziv fotografije: Krov
- mesto Vladana Stanković iz Prehrambeno-hemijske škole, Niš, naziv fotografije: Nova rasveta u Doljevcu
– U kategoriji videa:
- mesto Anja Aranđelović, Milica Jovanović, Gordan Mišić iz Tehničke škole, Paraćin, naziv videa: Menjamo navike da ne bude panike
- mesto Natalija Stanković iz Savremene gimnazije, Beograd, naziv videa: Energetska efikasnost
- mesto 14 učenika iz Medicinske škole, Vranje, naziv videa: Odakle dolazi električna energija
Uzrasna kategorija od 19 do 21 godine
– U kategoriji fotografija:
- mesto Tijana Krnjaić sa Fakulteta Političkih nauka, naziv fotografije: Toplotna pumpa
– U kategoriji videa:
1.mesto Anđela Stošić sa Fakulteta Političkih nauka, naziv videa: Solarni paneli
14:20-15:00 Break / Pauza
15:00-18:00 Presentations / Usmena izlaganja radova
Moderatori: prof. dr Hristina Stevanović Čarapina, prof. dr Nataša Žugić Drakulić, dr Uroš Rakić
Plenary lecture / Uvodno predavanje
Uticaj Sporazuma iz Pariza o promeni klime na razvoj ekološkog acquis-a i prenošenje pravnih standarda zaštite biodiverziteta i očuvanja šuma u pravni sistem Srbije, MIRJANA DRENOVAK IVANOVIĆ, PRAVNI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU
Oral presentations / Usmena izlaganja
GEOGRAPHIC MONITORING OF FOREST BIODIVERSITY IN BOSNIA AND HERZEGOVINA, ADI OPERTA, Department of Geography, Faculty of Science, University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, Mujo Hasanović, Irma Mahmutović-Dizdarević, Department of Biology, Faculty of Science, University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
KREIRANJE GIS BAZE O STANJU REČNOG TOKA U FUNKCIJI DIZAJNA ADEKVATNIH REŠENJA OČUVANJA PRIRODE, SLAĐANA ĐORĐEVIĆ, POLJOPRIVREDNI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU, MILOŠ NINKOVIĆ, GEOGRAFSKI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU, DUŠICA PEJIĆ, FAKULTET BEZBEDNOSTI, UNIVERZITET U BEOGRADU, BORIS KATIĆ, OPŠTINA MALI ZVORNIK, SLOBODAN MILOŠEVIĆ, FAKULTET ZA PRIMENJENU EKOLOGIJU FUTURA, UNIVERZITET SINGIDUNUM
CLADOCERANS SEASONAL DYNAMICS AT SNR ”CARSKA BARA”, Martina Mezei, Aleksandra Petrović, Vojislava Bursić, Tijana Stojanović, Jasna Grabić, Branka Ljevnaić-Mašić, FACULTY OF AGRICULTURE, UNIVERSITY OF NOVI SAD, SERBIA
PREGLED VRSTA PRIORITETNIH ZA NATURU 2000 U FAUNI ZASAVICE, MIHAJLO STANKOVIĆ, pOKRET GORANA SREMSKA MITROVICA
PRILOG FAUNI KIČMENJAKA N.P. KOZARA – MEĐUNARODNO ZNAČAJNE VRSTE, Mihajlo Stanković, Pokret gorana Sremska Mitrovica, Dragan Romčević, NACIONALNI PARK KOZARA
ZAŠTITA PRIRODE U GRADU BEOGRADU, MILAN MARTINOVIĆ, GEOGRAFSKI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU
INFLUENCE OF DROUGHT ON WATER QUALITY AT SPECIAL NATURE RESERVE “CARSKA BARA”, Radoš Zemunac, Jasna Grabić, Vojislava Bursić, Aleksandra Petrović, Martina Mezei, Faculty of Agriculture, University of Novi Sad, Ildiko Grnya, Special Nature Reserve “Carska bara”, Branka Ljevnaić-Mašić, Faculty of Agriculture, University of Novi Sad
ŠUME HRASTA LUŽNJAKA (Quercus Robur Lat.) – INDIKATOR KLIMATSKIH PROMENA NA PODRUČJU ŠUMADIJE, SEVERIN ŠIKANJA, FAKULTET ZA PRIMENJENU EKOLOGIJU – FUTURA, UNIVERZITET SINGIDUNUM
MERE ZAŠTITE U SPOMENIKU PRIRODE ”PARK BUKOVIČKE BANJE”, STEFAN dABIŽLJEVIĆ, ALEKSANDAR ĐORĐEVIĆ, MILOŠ TOMOVIĆ, VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ARANĐELOVAC
ZAŠTITA PRIRODE U TEHNOLOŠKIM GRADOVIMA, MILAN MARTINOVIĆ, GEOGRAFSKI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU
INVESTIGATION OF MACRO- AND MICROELEMENTS IN SOIL, GRAPEVINE AND AIR IN ORGANIC VINEYARD: BIOMONITORING, ECOLOGICAL IMPLICATIONS AND HEALTH RISK ASSESSMENT, TIJANA Milićević, Mira Aničić Urošević, INSTITUTE OF PHYSICS BELGRADE, NATIONAL INSTITUTE OF THE REPUBLIC OF SERBIA, UNIVERSITY OF BELGRADE, Dubravka Relić, fACULTY OF CHEMISTRY, UNIVERSITY OF BELGRADE, Gordana Vuković, INSTITUTE OF PHYSICS BELGRADE, NATIONAL INSTITUTE OF THE REPUBLIC OF SERBIA, UNIVERSITY OF BELGRADE, Sandra Škrivanj, AlekSANDAR POPOVIĆ, UNIVERSITY OF BELGRADE, FACULTY OF CHEMISTRY
PRIMENA LCA MODELA ZA DONOŠENJE ODLUKA U OBLASTI ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE, jASNA STEPANOV, D. PROKIĆ, FAKULTET ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE, UNIVERZITET EDUKONS, SREMSKA KAMENICA
AIR POLLUTION TAKEN BY HEALTH PROFESSIONALS – CALL FOR PRACTICAL SOLUTIONS AND TANGIBLE CITY LEVEL POLICY CHANGES TO CUT POLLUTION LEVELS, VLATKA MATKOVIĆ PULJIĆ, Srđan kukolj, HEALTH & ENVIRONMENT ALLIANCE (HEAL), BRUSSELS, Marija jevtić, UNIVERSITY OF NOVI SAD, FACULTY OF MEDICINE, INSTITUTE OF PUBLIC HEALTH OF VOJVODINA, UNIVERSITÉ LIBRE DE BRUXELLES (ULB), SCHOOL OF PUBLIC HEALTH, BRUXELLES, CATHERINE BOULAND, UNIVERSITÉ LIBRE DE BRUXELLES (ULB), SCHOOL OF PUBLIC HEALTH, BRUXELLES, ALEXANDER SIMIDCHIEV, DEPARTMENT OF PULMONOLOGY, UNIVERSITY HOSPITAL LOZENETS, SOFIA
OSIGURANJE KAO FINANSIJSKI INSTRUMENT ODRŽIVOG RAZVOJA, TANJA NOVAKOVIĆ, FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA, UNIVERZITET U NOVOM SADU, Marija jevtić, Medicinski fakultet, UNIVERZITET U NOVOM SADU, Institut za javno zdravlje Vojvodine, tatjana tamaš, MEDICINSKI FAKULTET, UNIVERZITET U NOVOM SADU, Institut za onkologiju vojvodine, Đorđe Ćosić , Ljiljana Popović, Mirjana Laban, FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA, UNIVERZITET U NOVOM SADU
ELEMENTI MALOLETNIČKOG KRIMINALITETA U KRIVIČNIM DELIMA PROTIV ŽIVOTNE SREDINE U REPUBLICI SRBIJI, Aleksandar Luković, KORIDORI SRBIJE, Brankica Luković, Ljilana Plećević, Vahid Ibrulj, Visoka škola strukovnih studija-Aranđelovac
ZAŠTITA VAZDUHA OD ZAGAĐENJA I ”EURO 3” STANDARD MOTORNIH VOZILA, bRANISLAVA MARKOVIĆ, pRAVNI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU
SRBIJA BEZ FOSILNIH GORIVA, DEJAN DOLJAK, STEVAN GLIGOROVIĆ, MILICA LAZOVIĆ,ĐURĐIJA MARKOVIĆ, ANA MILEUSNIĆ, MIRKO MILIĆEVIĆ, NEMANJA NIKOLIĆ, SINIŠA OBRENIĆ, DANIJELA PAVIĆEVIĆ, ĐORĐE SAMARDŽIJA, JEDAN STEPEN SRBIJA
UTICAJ TURIZMA NA VODNE RESURSE, SNEŽANA ŠTETIĆ, VISOKA TURISTIČKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA BEOGRAD, IGOR TRIŠIĆ, Fakultet za hotelijerstvo i turizam, Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj BanjI
Značaj planova za sigurno vodosnabdevanje i Bonske povelje, mILKICA Kovačević
KREMIRANJE I ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE, OSVRT NA SRBIJU I ”OGANJ”, SLOBODAN STOJANOVIĆ, BRANISLAV MATIJAS, MAJA NIKOLIĆ, UDRUŽENJE KREMATISTA ”OGANJ”
Poređenje ekološke svesti učenika osnovnih škola u Nemačkoj i Bosni i Hercegovini, TEA POŽAR, Institute of Geography, University of Bamberg, dIJANA ĐURIĆ, Građevinski fakultet Subotica, Univerzitet u Novom Sadu, LOLA MARKOVIĆ, GEOGRAFSKI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU
Radovi u formi apstrakta
OČUVANJE STANIŠTA VELIKE DROPLJE, MIROSLAVA KRNIĆ, LJILJANA MILEKIĆ, gRADSKA UPRAVA, GRAD KIKINDA
Biodiversity of epiphytic Lichens and Mosses from Pčinja District and Bioindication of heavy Metal Pollution by using Evernia prunastri and Hypnum cupressiforme, SNEŽANA MILOŠEVIĆ, OPŠTINSKA UPRAVA, KLER, OPŠTINA BUJANOVAC, SLAVIŠA STAMENKOVIĆ, PRIRODNO MATEMATIČKI FAKULTET
18:00 Zatvaranje konferencije / Conference closing
Obraćanje: Aleksandra Mladenović, predsednica Ambasadora održivog razvoja i životne sredine
I ove godine Ambasadori održivog razvoja i životne sredine (AOR) nastavljaju sa promovisanjem aktivnosti koje imaju minimalan negativan uticaj na životnu sredinu, te je EnE18 Konferencija prepoznata kao ekološki prijateljska i izbegnuto je bespotrebno štampanje materijala i publikovanje Zbornika radova u štampanom izdanju. Takođe, AOR preporučuju dolazak učesnika na Konferenciju sredstvima javnog prevoza.
Četrnaesta regionalna konferencija EnE18
The Fourteenth Regional Conference EnE18
Životna sredina ka Evropi
Environment to Europe
ORGANIZACIONI I NAUČNO – RECENZENTSKI ODBOR:
ORGANISATION AND SCIENTIFIC – ADVISORY COMMITTEE:
dr Christos Vlachokostas, Aristotle University Thessaloniki, Greece
Prof. dr Anđelka Mihajlov, University of Novi Sad, Serbia
MSc Ljupco Avramovski, Skopje, FYR Macedonia
Prof dr Predrag Simonović, University of Belgrade, Serbia
Prof. dr Nataša Žugić Drakulić
Filip Jovanović MSc
dr Uroš Rakić
Prof. dr Hristina Stevanović Čarapina
MSc Aleksandra Mladenović
mr Dušan Stokić, ko-predsedavajući Konferencije, Conference co-Chair
glavna koordinatorka Konferencije, Main Conference Coordinator
Jezik Konferencije
Engleski i srpski (i/ili jezici bivših jugoslovenskih republika); simultano prevođenje je obezbeđeno zaključno sa 13:30h.
Conference language
English and Serbian (and/or languages of former Yugoslav Republics); simultaneous translation will be provided up to 13:30.
Zbornik radova
On-line Zbornik radova objavljenih u celini predstavlja radove koji su recenzirani, razvrstani i dostavljeni u predviđenom roku; autori radova su odgovorni za sadržaj radova i prevod na engleski jezik. Zbornik radova se može preuzeti sa: http://ambassadors-env.com/ene18-zbornik-radova-book-of-proceedings/
Book of Proceedings
Book of Proceedings, with all accepted papers, is available online. Authors are responsible for content and English translation of their papers. Available at: http://ambassadors-env.com/ene18-zbornik-radova-book-of-proceedings/
Recenzentski odbor je, na bazi tematske usmerenosti i načina prezentovanja, razvrstavao radove za Zbornik po kategorijama: radovi u celini i apstrakti radova. Papers are grouped in two categories: full papers and abstracts.
Kontakt: “Ambasadori održvog razvoja i životne sredine”, www.ambassadors-env.com; Email: eneconference@feeserbia.com, cc: office@ambassadors-env.com
Contact: „Environmental Ambassadors for Sustainable Development“, www.ambassadors-env.com; Email: eneconference@feeserbia.com, cc: office@ambassadors-env.com
Pavle Pavlović – nacionalni Koordinator projekta “Zeleni ključ”
U tim Ambasadora održivog razvoja i životne sredine vratio se Pavle Pavlović – ovoga puta kao nacionalni koordinator na godinu dana projekta Zeleni ključ. Srećno i uspešno Pavle!
Pavle je diplomirao na Visokoj turističkoj školi strukovnih studija u Beogradu gde radi kao turistički vodič. Duže od deset godina radi na projektima sa vodećim organizacijama civilnog društva koja se bave održivim razvojem i turizmom. Kroz svoje studije, naučni rad, ali i kroz posao on konstantno pokušava da poveže turizam sa zaštitom životne sredine. Pored licence za turističkog vodiča poseduje i licencu za planinskog vodiča Planinarskog saveza Srbije.
Životna sredina ka Evropi ( EnE ) (projekat/proces)
Projekat prati različite faze u procesu pristupanja Evropskoj Uniji. Glavna aktivnost projekta je organizovanje i održavanje regionalne konferencije ” Životna sradina ka Evropi” (Environment to Europe – EnE) svake godine juna meseca u Beogradu. Konferencija je istovremeno jedan od zvaničnih dogadjaja kojim UN (UN Environment/UNEP) obeležava Svetski dan životne sredine.
____________________________________________________________
Ucesce na UNECE ministarskom sastanku “Zivotna sredina za Evropu”, Nikozija, Kipar, oktobar 2022.
Učešće na međunarodnim sastancima (avgust, septembar i oktobar 2022.)
EnE22, juni 2022 – UNEP@50 i Dan životne sredine
Dan zaštite životne sredine – 5. jun 2021. godine (EnE21, #GenerationRestoration)
Novembar 2020.- Evropski biro za životnu sredinu (EEB – European Environmental Bureau) – godišnja konferencija i generalna skupština 2020.
Pripreme – 5.juni 2020. – EnE20 Konferencija „Građanska nauka: fokus na Agendu 2030 i Ciljeve održivog razvoja“
AOR prati implementaciju Ciljeva održivog razvoja u Srbiji
PREGOVARAČKE POZICIJE ZA POGLAVLjE 27
Učestvujemo na konferenciji ”Inovativna rešenja za zagađenje u jugoistočnoj i južnoj Evropi”
AOR primljena u Evropski Biro za Životnu sredinu kao punopravni član – čast nam je i izazov
Poziv za učešće ; ENV.net inicijativa: Inovirati Nacionalnu strategiju održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara u skladu sa principima cirkularne ekonomije
Konferencija ’’Životna sredina ka Evropi’’- EnE18: moguć razvoj odgovoran prema prirodi
Pridružite nam se 5. juna na konferenciji “Životna sredina ka Evropi”- pogledajte Agendu
mart 2018: Sednica Saveta
februar 2018: Poziv – Četrnaesta regionalna Konferencija “Životna sredina ka Evropi – EnE18”: Zaštita prirode – Razvoj odgovoran prema prirodi,5. juna 2018.
septembar 2017: “Da upotreba žive postane prošlost!” – AOR učestvuje na Prvoj konferenciji zemalja članica Minamata konvencije u Ženevi
juli 2017: Učestvujemo na “Civil Society Forum ” (Forum građanskog društva) u Trstu, 11-12 juli, 2017
5. juni 2017: Konferencija “Životna sredina ka Evropi” – EnE17: podstreh stručnjacima i mladima ; EnE17-Konferencija 5.juni 2017.
Najava i poziv : Konferencije za medije-ŽIVOTNA SREDINA KA EVROPI, UNS, 2. jun 2017. u 12h
Program Trinaeste regionalne konferencije EnE17 (5.juni 2017.) – Nacrt na dan 22.05
April 2017: Drugi poziv: Trinaesta regionalna Konferencija “Životna sredina ka Evropi – EnE17”, 5. juni 2017., Beograd ; maj 2017: Izabrani su najbolji eko-reporteri u 2017. godini!
Februar 2017 : Najava 13. regionalne Konferencije Životna sredina ka Evropi – EnE17: Obrazovanje o klimatskim promenama
Juni 2016. – Agenda, EnE16-ENV.net Zbornik radova/Proceedings of papers
Maj 2016.- Nacrt okvirnog dnevnog reda Konferencije Životna sredina ka Evropi, 6. juni 2016. u Beogradu
April 2016 – Rezervišite datum 6. juni 2016. godine za učešće na konferenciji “Životna sredina ka Evropi”
April 2016. – ENV.net kurs: Učešće organizacija civilnog društva u procesu pristupanja EU, 8. april 2016.
Septembar 2015. – Sedmi akcioni program EU: procena i strateška procena uticaja na životnu sredinu su efikasni instrumenti kada se ispravno primenjuju
11. juni 2015. – Sastanak potpredsednika Evropske komisije sa predstavnicima civilnog društva
5. juni 2015. Konferencija, Zbornik radova , 5.juni – Obeležili smo radno Konferencijom i panelom , Gostovanje Prof dr Anđelke Mihajlov, Ambasadorke održivog razvoja i životne sredine, na TV , na dan održavanja Konferencije i Panela
Učestvujemo na ZELENOJ NEDELJI EU
april 2015. – Konferencija EnE15-ENV.net “Životna sredina ka Evropi” uvršćena u zvanične događaje Evropske nedelje održivog razvoja
5.juni 2015. – Rezervišite datum za EnE15/ENV.net Konferenciju; informacije preko Emaila eneconference@feeserbia.com
___________________________________________________________
Decembar 2014 – Tematski zbornik radova “Životna sredina ka Evropi”
5.juni 2014 – EnE14/ENV.net Konferencija , Konferencija 2014
29. maj 2014 – Dnevni red EnE14/ENV.net Konferencije “Životna sredina ka Evropi”, 5. juna 2014. godine u PKS, sa početkom u 10h , ZBORNIK RADOVA 10. REGIONALNE KONFERENCIJE “ŽIVOTNA SREDINA KA EVROPI“, 2014/ EnE14-ENV.net „ENVIRONMENT FOR EUROPE“ CONFERENCE PROCEEDINGS, BELGRADE, SERBIA, 2014
28. maj 2014 – Svetski dan životne sredine
25. april 2014 – UNEP desetu godinu za redom uz nas na Konferenciji EnE14/ENV.net – 5.juna 2014. godine u Beogradu
5. april 2014 – Drugi poziv i više detalja oko Konferencije
6. februar 2014 .- Poziv da 5. juna 2014. godine uzmete aktivno učešće u konferenciji Životna sredina ka Evropi – EnE14-ENV.net
EnE14 / ENV.net Konferencija održaće se 5. juna 2014. godine u Beogradu (Biće ovo 10. regionalna Konferencija). Tematska oblast u fokusu: Poglavlje 27 (životna sredina i klimatske promene, u procesu približavanja EU. Rezervišite datum! Informacije slede i stalno se aktuelizuju.
____________________________________________________________
EnE13 Konferencija održana je 10. juna 2013. godine sa tematskim fokusom na životnu sredinu u opštinama. Organizacija ENV.net okruglog stola bila je u okviru realizacije ENV.net projekta i jedan od zvaničnih događaja u obeležavanju Svetskog dana životne sredine. Koordinatorka organizacije ovogodišnje konferencije je Doc dr Dunja Prokić. Na konferenciji je bilo preko 120 učesnika, saopšteno je preko 20 radova, a diskusija i razmena mišljenja produžila je trajanje konferencije za čitava 2 sata. Štampan je CD Zbornik radova. Održavanje Konferencije su podržali: Eptisa Regional Office for SEE, Hemofarm fond i Coca Cola Hellenic, uz institucionalnu podršku Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine, Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja i NacionalneKomisije za saradnju sa UNESCO. Konferenciju tradicionalno organizuju AOR i PKS.
2013 | EnE13 | ENV.net Okrugli stoFokus: Životna sredina na lokalu, u opštinama | Detaljna agendaZbornik radova EnE13 – Zivotna sredina ka EvropiPoruka EnE13/ENV.net Konferencije: struka, obrazovanje i partnerstvo treba da budu osnov akcija u životnoj srediniMomenti sa konferencije |
_____________________________________________________________
U okviru procesa “Životna sredina ka Evropi” organizacija aktivno učestvuje u različitim aktivnostima ( na primer: u vezi efikasnog upravljanja resursima, održivom korišćenju resursa , hemikalijama, eko-zaštitom potrošača, eko-obeležavanju, prezentacijom radova na konferencijama, itd )
____________________________________________________________
Evidencija o prethodnim konferencijama:
Tematski fokus | Publikovani materijal | ||
2005 | EnE05 | Značaj sektora životne sredine u procesu Evropskih integracija | Detaljna agendaCD Zbornik radovaKnjiga “Održivi razvoj i životna sredina ka Evropi u 95+ koraka”, autora A.Mihajlov (na srpskom jeziku) |
2006 | EnE06 | Evropske vrednosti životne sredine;Istovremeno, organizovan je regionalni sastanak OCD Forum EfE07 kao priprema za UNECE Ministarsku konferenciju “Životna sredina za Evropu” 2007 | Detaljna agendaCD Zbornik radovaKnjiga “Sustainable Sustainable Development and Environment Towards Europe in 95+ Steps”, A.Mihajlov (na engleskom jeziku) |
2007 | EnE07 | Posvećeno tematskim oblastima Ministarske konferenciju “Životna sredina za Evropu” 2007 , Usvojena NvO Dekleracija o ekološkoj koheziji Zapadnog Balkana | Detaljna agendaCD Zbornik radova |
2008 | EnE08 | Mladi i osetljive grupe | Detaljna agendaEnE08 Zbornik radova 4. regionalne Konferencije „Zivotna sredina ka Evropi“-sadrzaj |
2009 | EnE09 | Klimatske promene (vazduh) i održivi turizam | Detaljna agenda (agenda EnE09)CD Zbornik radova .http://www.europa.rs/en/mediji/arhiva-vesti/2009/645/Environment+protection+is+a+joint+effort.html |
2010 | EnE10 | Zeleno obrazovanje i zelena ekonomija | Detaljna agenda ( Agenda EnE10 Konferencije )CD Zbornik radova |
2011 | EnE11 | Ruralni i održivi razvoj planina | Detaljna agenda (agenda_ene11)http://www.ruralinfoserbia.rs/dokumenta/agenda_ene11.pdfCD Zbornik radovaŠtampan zbornik selektovanih radova |
2012 | EnE12 | Prateći dogadjaj u okviru priprema za Svetsku UN Konferenciju Rio+2o – Zelena ekonomija i upravljanje za održivi razvoj | Detaljna agenda Agenda EnE12 http://www.pks.rs/Documents/Slu%C5%BEba%20za%20marketing/Agenda%20EnE12.pdfCDZbornik raadova.UNDP/UNEP Studija o zelenoj ekonomiji http://sustainabledevelopment.un.org/content/documents/984serbia.pdf |
Projekti regionalne kohezije u oblasti životne sredine podržavaju proces “životna sredina ka Evropi”.
Održana sednica Nacionalnog saveta za programe obrazovanja u oblasti životne sredine
Nacionalni savet za programe obrazovanja u oblasti životne sredine predstavlja skup delegiranih predstavnika iz vladinog i nevladinog sektora koji prate i unapređuju rad programa: Eko-škole, Mladi eko-reporteri, Plava zastava I Zeleni ključ, koji svojim znanjem, umećem, iskustvom, trudom i radom pomeraju granice u uticaju obrazovanja za životnu sredinu na razvoj održivog turizma, nauke i obrazovanja. Pravila su međunarodno utvrđena u partnerstvu Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE – http://www.fee.global/), Programa UN za životnu sredinu, UNESKO i Svetske turističke organizacije, a u Srbiji sprovođenje koordinira strukovno udruženje “Ambasadori održivog razvoja I životne sredine”.
U Kući ljudskih prava, 27. januara na dan Svetog Save, koji se obeležava kao “školska slava”, održan je sastanak Nacionalnog saveta za programe obrazovanja u oblasti životne sredine.
Posebno mesto na današnjoj sednici imalo je razmatranje prijave Grada Beograda i JKP “Ada Ciganlija” za “Plavu zastavu” za plažu Savsko jezero u 2017. godini.
Predstavljeni rezultati merenja kvaliteta vode za kupanje u prethodnom periodu su veoma dobri, a ocenjivani su i ostali sadržaji. Prema Izveštaju o kvalitetu životne sredine u Beogradu od 372 analizirana uzorka od 2012. do 2015. godine u granicama klase kvaliteta vode za kupanje bilo je 367 uzorka, što čini da je 98,66% uzoraka vode za kupanje ispunjavalo uslove Direktive o vodi za kupanje Evropske unije. Slični rezultati su dobijeni i za 2016. godinu.
Predstavnik Spasilačkog saveza Srbije Vladimir Grujić, ukazao je na spremnost Saveza da se priključe nadzornim posetama, kojima se u toku sezone kontroliše funkcionisanje službi na plaži.
Vesna Kartal iz Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, ukazala je na važnost obrazovne komponente koja ovim programima daje posebnu vrednost i specifičnost.
Nacionalna koordinatorka programa Plava zastava u Srbiji Aleksandra Mladenović je istakla da je ova plaža već pet godina u kontinuitetu zaslužila ovo visoko priznanje međunarodne eko-sertifikacije plaža. Nacionalni mentor FEE programa za Srbiju prof. dr Anđelka Mihajlov je istakla da je ovo za sada jedina plaža u Srbiji koja ispunjava stroge kriterijume Plave zastave i uspeva da održi nivo u bezbednosti, kvalitetu vode za kupanje i obrazovnim sadržajima.
Nacionalni savet, u kome su između već pomenutih i predstavnici ministarstva nadležnog za turizam, ministarstva nadležnog za životnu sredinu i Agencije za zaštitu životne sredine, Ministarstva zdravlja, Instituta ”Batut”, Sekretarijata za zaštitu životne sredine Grada Beograda, Gradskog zavoda za javno zdravlje, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Nacionalne turističke organizacije, WWF, RECAN fondacije i nautičkog udruženja Dunavski propeler, pozitivno je ocenio prijavu plaže Ada Ciganlija – Savsko jezero i preporučiće Međunarodnom žiriju da i 2017. godine bude sertifikovana kao plaža sa Plavom zastavom.
Međunarodni žiri će imati sednicu u aprilu 2017. godine, u Kopenhagenu.
U svetu je 2016. godine sertifikovano preko 3500 plaža Plavom zastavom, najviše u Španiji, Grčkoj i Turskoj. Srbija je jedna od retkih zemalja koja ima Plavu zastavu na plaži koja nije morska.
Pratite nas na sajtovima http://feeserbia.com/ i www.ambassadors-env.com, kao i na Facebook stranicama https://www.facebook.com/EASD.AOR i www.facebook.com/feeserbia
Za sve dodatne informacije molimo Vas da kontaktirate Aleksandru Mladenović (0631173797) ili putem mejla secretariat@feeserbia.com
Belfast: na sastanku smo nacionalnih operatera međunarodnog programa Eko-škole
U Belfastu (Severna Irska), od 13-14.11.2015. godine održava se sastanak nacionalnih operatera međunarodnog programa Eko-škole. Prisutno je više od 100 predstavnika iz 50 zemalja u kojima se sprovodi ovaj program. U atmosferi razmene iskustava, mišljenja, saveta i vrlo pozitivnih međuodnosa, prilika je da se uvek sazna nešto više i daju predlozi kako da se program unapredi i postane još prestižniji i još više posvećen unapređenju obrazovanja za životnu sredinu.
Severna Irska je inače zemlja koja je dodelila prvu Zelenu zastavu prvoj Eko-školi pre više od 20 godina i prva je zemlja u kojoj su sve vaspitno obrazovne ustanove uključene u međunarodni program Eko-škole. Prisutni nacionalni operateri imali su prilike da posete Nacionalni parlament, da razgovaraju sa gradonačelnikom koja je bila domaćin, da se upoznaju sa ministrom za životnu sredinu i da čuju kakve su namere odgovornih za turizam u Severnoj Irskoj, po pitanju uključivanja Eko-škola i obrazovanja za životnu sredinu u cilju razvoja turističke ponude zemlje. Jedno od možda najvećih i najboljih iskustava bila je poseta Eko-školi Lagan College, gde su nacionalne operatere dočekali učenici, 10 članova eko-odbora, koji su sami imali prezentaciju o organizaciji i uspesima ove eko-škole i koji su bili domaćini u obilasku eko-škole. Ovi učenici, uzrasta od 11 do 18 godina, imaju sopstvenu viziju šta znači obrazovanje o životnoj sredini, sami se organizuju i imaju pravo glasa u svim školskim strukturama i budno motre na svoje nastavnike opominjući ih ako ne ugase svetlo, neracionalno troše vodu ili se neodgovorno ponašaju prema okruženju. Ova eko-škola je inače dobila specijalni status “ambasador eko-škola”, ima pravo da predstavlja program i da vrše edukaciju mlađih, tj. osnovnih škola u svom okruženju i šire svoje znanjei iskustvo na čitavu zajednicu.
Novi komesar EU za životnu sredinu,more i ribarstvo je Karmenu Vella iz Malte – “brinuće o zeleno-plavom rastu”
10. septembra 2014. godine predstavljen je u Briselu novi Komesar EU ZA ŽIVOTNU SREDINU, MORE I RIBARSTVO. To je Karmenu Vela iz Malte. U svojoj zemlji bio je ministar za javne radove od 1981 i 1984, ministar za industriju od 1984 do 1987, ministar za turizam između 1996 i 1998 i bio je ponovo imenovan za ministra turizma u martu 2013 do njegovog imenovanja, kao komesara EU.
Pogledajte strukturu nove Evropske komisije.
MEĐUNARODNA EKO-SERTIFIKACIJA ZA PLAŽE I MARINE
Organizacija Ambasadori održivog razvoja i životne sredine ima ulogu Nacionalnog operatera za Srbiju i jedina je ovlašćena organizacija iz naše zemlje za sprovođenje programa “Fondacije za edukaciju u oblasti životne sredine” – Foundation for Environmental Education – FEE u Srbiji. AOR je izglasana u članstvo najvišeg ranga u FEE na zasedanju Generalne skupštine FEE juna 2014. godine. FEE je intelenktualni vlasnik sledećih programa: Plava zastava, Eko-škole, Zeleni ključ, Mladi reporteri životne sredine, Učimo o šumama.
Otvoren je poziv za eko-sertifikaciju plaža i marina!
Rok za plaže i marine da se prijave za Plavu zastavu za narednu godinu je 31. decembar tekuće godine
Javni poziv – rokovi za prijavu 15. avgust i 31. decembar svake godine
Upitnik za plaže koji se dostavlja uz prijavu
Upitnik za marine koji se dostavlja uz prijavu
Cenovnik za program Plava zastava (za plaže, marine i pojedinačne čamce)
Prirucnik za marine sa plavom zastavom
Marine: seminar za dobijanje Plave zastave
Dodatne korisne informacije u vezi Programa:
Upitnik za korisnike plaža i marina raspoloživ je na 25 jezika, među kojima i na srpskom
Strategija aproksimacije u oblasti voda – 2012
Zastita voda u Srbiji – preuzeta prezentacija – 2013
GVE komunalne otpadne vode – preuzeta prezentacija – 2011
Direktiva 76-160-EEC o vodi za kupanje , Direktiva 91-271-EEC o preci_232cavanju komun. otp. voda , Feasibility Study BF Serbia – 2011
___________________________________________________________________________________________
Sastanak nacionalnih operatera za Plavu zastavu u Tobagu, 15-18. oktobar 2024. godine
Maj 2021 – Dan biodiverziteta, nacionalna debata „Očuvanje biodiverziteta“, Eko-škole i Plava zastava
Sastanak nacionalnih operatera programa Plava zastava, Blackpool, Engleska
Obrazovna aktivnost u okviru programa Plava zastava: Vodeni eksperimentarijum na Adi Ciganliji
Učestvujemo na 41. MEĐUNARODNOM SAJMU NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA u Beogradu, 1-5. mart 2019.
Održan sastanak nacionalnog FEE Saveta i nacionalnog žirija za Plavu zastavu
Ucestvujemo na NOM Plava zastava 2018 u Grckoj
“Vodeni eksperimentarijum na Adi Ciganliji”
Obrazovne aktivnosti u okviru programa Plava zastava na Adi Ciganliji
juni 2018. – Sedmo podizanje Plave zastave na Adi Ciganliji, petak 15. jun 2018. godine, od 12.00 časova
oktobar 2017 – Učestvovali smo na sastanku Nacionalnih operatera iz celog sveta za Program Plava zastava, 23-24. oktobar 2017
juni 2017 – Plava zastava za 2017.godinu uručena plaži “Ada Ciganlija-Savsko jezero”
januar 2017 – Održana sednica Nacionalnog saveta za programe obrazovanja u oblasti životne sredine
novembar 2016 – Održivi razvoj turizma u Srbiji? . AOR na SERBIAN VISIONS: 27.novembra od 12-14h u sali M4 Radisson Blu Old Mill Hotela u Beogradu
oktobar 2016 – AOR kao Nacionalni operator za Srbiju ucestvuje na svetskom godisnjem sastanku Programa PLAVA ZASTAVA u Portoriku
juni 2016 – PLAVA ZASTAVA za plažu Ada Ciganlija-Savsko jezero: 11. juna 2016. je otvorena kupališna sezona
april 2016. – Sajam nautike: predstavili smo program Plava zastava
26. januar 2016. godine – Nacionalni žiri za program PLAVA ZASTAVA i Savet za FEE programe u Srbiji
Oktobar 2015. – Međunarodni godišnji sastanak Nacionalnih operatera za program Plava zastava, Holandija, oktobar 2015.
10. juni 2015. – Ada Ciganlija-Savsko jezero: na jarbol podignuta PLAVA ZASTAVA za kupališnu sezonu 2015. godine
April 2015. – Odlukom međunarodnog žirija: Plaža Ada Ciganlija-Savsko jezero i u 2015. godini zaslužila PLAVU ZASTAVU
Septembar 2014. – Sastanak Nacionalnog saveta za programe ekološke edukacije
Juni 2014. – Na osnovu odluke Međunarodnog žirija, plaža Ada Ciganlija – Savsko jezero dobila je i za 2014. kupališnu sezonu međunarodnu eko-sertifikaciju PLAVA ZASTAVA
Održana sednica Nacionalnog žirija, 11. februar 2014. godine
___________________________________________________________________________________________
25. novembar 2013. – Uspostavljanje partnerske saradnje sa Udruženjem novinara Srbije___________________________________________________________________________________________
Prva sednica Nacionalnog saveta za programe međunarodne Fondacije za edukaciju za životnu sredinu (skraćeno: Nacionalni Savet za FEE programe) , održana u petak 6. septembra 2013. godine u 11h u prostorijama Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
________________________________
Na osnovu odluke Međunarodnog žirija, plaža Ada Ciganlija-Savsko jezero, dobila je i za 2013. kupališnu sezonu međunarodnu eko-sertifikaciju “Plava zastava“.
_____________________________________________________________________________________________
U publikaciji KNJIGA PRIMERA EDUKACIJE ZA ŽIVOTNU SREDINU 2013, uključena su tri primera iz Srbije: Serbia, p.18, Serbia, p.28 and Serbia, p.71
___________________________________________________________________________________________
Sastanak Nacionalnog zirija u okviru programa Plava zastava za Srbiju održan je u petak 8. februara 2013. godine sa pocetkom u 13 casova, u sali za konferencije u Turistickoj organizaciji Srbije (Čika Ljubina 8, I sprat).
Na sastanku su prezentovati ovogodisnja aplikacija plaze na Adi Ciganliji i analizirala se ispunjenost kriterijuma za nominaciju pomenute plaže u okviru međunarodnog programa Plava zastava, a zatim je usledilo i glasanje članova Nacionalnog zirija po ovom pitanju. Jednoglasno, Nacionalni žiri je odlučio da predloži Medjunarodnom žiriju, da plaža SAVSKO JEZERO na Adi Ciganliji i u 2013. godini dobije medjunarodnu eko-sertifikaciju Plava zastava.
Sastankom je predsedavala Nacionalni operater za Program Plava zastava u Srbiji Sandra Radunović.
Momenti sa sastanka se mogu pogledati u galeriji fotografija, odnosno u medijima .
__________________________________________________________________________________________
Prijavljivanje plaža i marina za dobijanje medjunarodne eko-sertifikacije PLAVA ZASTAVA u 2013. godini.
Zaiteresovani treba da kontaktiraju Nacionalnog operatera za Srbiju blueflag@feeserbia.com. BF razglednica
U 2012. godini je jedino plaža Ada Ciganlija-Savsko jezero u Beogradu zaslužila ovu značajnu medjunarodnu sertifikaciju.
Još uvek nijedna marina u Srbiji nema ovu prestižnu medjunarodnu eko-sertifikaciju.
Plava zastava za plaže i marine je međunarodni ekološki program zaštite zivotne sredine mora, reka, jezera i priobalja, čiji je prvenstveni cilj održivo upravljanje vodama i obalnim pojasom. Do sada je u svetu ustanovljeno preko 3000 Plavih zastava, od toga preko 2500 na plažama i preko 600 u marinama. Plava zastava je priznanje koje se dodeljuje samo za jednu sezonu, te se zahtev svake godine mora dostaviti na propisani način ako se želi dobiti Plava zastava. Statistika ukazuje da se turisti danasnjice u značajnoj meri (oko 30%) opredeljuju za turističku destinaciju koja u blizini ima plažu sa oznakom „Plava zastava”, odnosno marinu sa oznakom „Plava zastava”. Intelektualni vlasnik Plave zastave i međunarodni rukovodilac ovog programa je “Fondacija za edukaciju u oblasti životne sredine” – Foundation for Environmental Education – FEE. U program je trenutno uključeno više od 30 evropskih, kao i značajan broj vanevropskih država kojima je turizam jedan od strateških ciljeva.
Radno i sa puno poruka učesnika Konferencije “Životna sredina ka Evropi”
EnE14/ENV.net Konferencija “Životna sredina ka Evropi”, održana je 5, juna 2014. godine u PKS. Učesnici Konferencije (oko 200 upisanih učesnika) jedinstveni su bili u tome da životna sredina kao sektor treba da bude značajan prioritet u procesu pregovaranja sa EU. Konferencija je događaj kojim je obeleđen Svetski dan životne sredine.
“Poglavlje 27 u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom koje se odnosi na ekologiju jedno je od najzahtevnijih i najskupljih i Srbiji predstoji “trnovit” put prilagođavanja evropskim standardima, ocenili su učesnici konferencije “Životna sredina ka Evropi”, odžane u Privrednoj komori Srbije povodom Međunarodnog dana životne sredine.
Šef sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat kazao je da će od 2014. do 2020. godine od 200 miliona evra iz pretpristupnih fondova, znatan deo biti namenjen ekologiji. On je izrazio očekivanje da će Srbija uspešno odgovoriti izazovima koje nosi usklađivanje domaćih sa zahtevnim propisima EU u oblasti životne sredine.
Janmat je napomenuo da postoji tranzicioni period za sprovođenje pojedniih standarda koje predviđa pregovaračko poglavlje 27, a koje su mnoge zemlje, a poslednja Hrvatska, koristile prilikom pristupanja EU.
On je rekao da je važno uspostaviti jasan plan investicija u ekologiji i napraviti “zrele ” projekte kao i da postoji poseban fond iz koga bi se finasirali ekološki projekti.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović rekla je da je pregovaračko poglavlje 27 naskuplje, najzahtevnije i najteže, te da obuhvata dve trećine propisa i standarda koje treba uskladiti sa EU.
Potrebno je 10,5 milijardi evra za puno usaglašavanje ekoloških propisa, kazala je Božović, dodajući da i vlada i civilni sektor i privreda treba da sarađuju na tom putu. ” Preuzeto sa
Konferencija je okupila predstavnike vladinog i nevladinog sektora, međunarodnih institucija i privrednih asocijacija koji su tokom jednodnevne diskusije pokušali da daju odgovore na pitanja kako da budemo efikasniji u zaštiti životne sredine i odgovorniji prema prirodi koja je, prema rečima Irene Vojačkove Solorano, predstavnice UN u Srbiji, „tu pre i posle nas, a mi smo samo putnici kroz vreme“. “Što više razumemo prirodu, bolje ćemo moći da se zaštitimo od njenih duhova. Kada pogledamo poplave i klizišta, vidimo da se mnogo toga moglo sprečiti. Zapušteni kanali su znak da ne brinemo o otpadu i ne recikliramo dovoljno, a klizišta da su kuće neplanski građene”, istakla je Irena Vojačkova Solorano, visoka predstavnica UN u Srbiji. Kako je ukazala, oporavak od poplava biće dugotrajan i podrazumeva regionalnu saradnju jer su elementarne nepogode pogodile više susednih zemalja.
Prema njenim rečima, stručnjaci kažu da će pregovori u vezi Poglavlja 27 sa EU biti jedni od najtežih, zato što zadiru u nadležnost mnogih ministarstava, sa značajnom odgovornošću ministarstva finansija. Jedna trećina zakona u EU se odnosi na životnu sredinu i zato naša zemlja za pregovore mora biti spremna, kako u naučnom, tako i organizacionom smislu, ističe Mihajlov.
Izbor prezentacija sa Konferencije (svi radovi se nalaze u Zborniku radova konferencije):
Negotiating chapter 27: process and challenges, Arunas Kundrotas, Senior adviser on EU integration, ENVAP project, Jovana Majkic, Coordinator of Negotiaton Group 27, Ministry of Agriculture and Environmental Protection
EMAS-Dobrodosli u EU! / EMAS III – WELCOME TO EU!, DRAGANA PETROVIĆ, VICTORIA CONSULTING D.O.O./ EMAS NACIONALNI EKSPERT NA PROJEKTU EU: LAW ENFORCEMENT IN THE FIELD OF INDUSTRIAL POLLUTION CONTROL, PREVENTION OF CHEMICAL ACCIDENTS AND ESTABLISHING THE EMAS SYSTEM IN SERBIA,EUROPEAID/131555/C/SER/RS., BEOGRAD
Climate change and economy: TOURISM ASPECTS FOR GREECE, A.V. Michailidou, Ch. Vlachokostasa, Ch.-T. Tsourdioua, D. Spyridia, G. Baniasb, Ν. Moussiopoulosa, Laboratory of Heat Transfer and Environmental Engineering, Aristotle University Thessaloniki; School of Economics and Business Administration, International Hellenic University, Thermi, Greece
Multicriteria Prioritization of the Flood Management Projects in Republica Srpska using PEPA Methodology, Merih Kerestecioglu, Mihajlo Stevanović, Ljiljana Stojić, Vassilis Evmopidis, COWI IPF Consortium ,Ministry of Agriculture, Forestry and Water Management of Republika Srpska
Aktivnosti Zavoda za zaštitu prirode Srbije u oblasti zaštite prirode, Poglavlje 27, Verica Stojanović, član radne grupe za Poglavlje 27
ENV.net projekat : NAPREDAK I IZAZOVI / ENV.net Project: Progress and Chalanges, Nataša Žugić-Drakulić i Filip Jovanović, Naconalna koordinatorka i asistent projekta Development of ENV.net in West Balkan and Turkey: giving citizens a voice to influence the environmental process reforms for closer EU integration – Ambasadori održivog razvoja i životne sredine/Environmental Ambassadors for Sustainable Development
Moj izbor, moje pravo–zdrava životna sredina!, Zorica Stevanović, Centar za razvoj građanskog društva “PROTECTA”, Niš
Vrste biljaka i životinja značajnih za zaštitu prirode u EU ( Special Concern in EU ), Gabor Mesaroš, Udruženje za zaštitu i razvoj okruženja i graditeljskog nasleđa – Protego, Subotica
Učestalost prekoračenja GV PM10 – poređenje stanja kvaliteta vazduha u Republici Srbiji i EU, Anđelka Radosavljević, Tihomir Popović, Lidija Marić Tanasković, Biljana Jović, Agencija za zaštitu životne sredine
MEDJUNARODNI PROPISI O UČEŠĆU JAVNOSTI U DONOŠENJU ODLUKA I REPUBLIKA SRBIJA, TINA JANJATOVIĆ, MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE , DRAGOLJUB TODIĆ, INSTITUT ZA MEĐUNARODNU POLITIKU I PRIVREDU, BEOGRAD
SRBIJA U PROCESU EVROPSKIH INTEGRACIJA I ZNAČAJ PRIMENE EMS U ORGANIZACIJAMA LOKALNE SAMOUPRAVE, Novica Staletović, Nataša Borojević, Violeta Ćulibrk, Srđan Kovačević, UnivErzitet Union-Nikola Tesla, Fakultet za ekologiju i zaštitu životne sredine, Beograd; SO Plandište: EPS JP PK, Beograd
Rezultati i problemi u sprovodjenju IPA programa PREKOGRANIČNE SARADNJE OD ZNAČAJA ZA OBLAST ŽIVOTNE SREDINE I POGLAVLJE 27, MLADENKA IGNJATIĆ, DRAGOLJUB TODIĆ, ISTRAŽIVAČKI FORUM EVROPSKOG POKRETA U SRBIJI
Promena ekoloske svesti građana Bora od LEAP-a 2003. do LEAP-a 2013, Dragan Ranđelović, Milan Trumić, Toplica Marjanović, Ljiljana Marković Luković, Maja Trumić, Društvo mladih istraživača Bor
Application of geographic information system (GIS) in environmental monitoring, PRIMENA GIS SISTEMA U PROCENI EKOLOŠKE BEZBEDNOSTI , Uroš Rakić, Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut” Beograd
Assessing Territorial Attractiveness in South East Europe – Attract SEE /Ocena atraktivnosti teritorija Jugoistocne Evrope, Projekat, Blaž Barborič, Geodetski institut Slovenije, Republička agencija za prostorno planiranje
Eko standardi kao konkurentska prednost u hotelijerstvu i turizmu, Jovana Stevanovic, Ratko Trifunovic, Milica Petrovic, Marija Kostic, Fakultet za hotelijerstvo i turizam u Vrnjackoj Banji, Vrnjacka Banja
Male vodene povrsine U KONTEKSTU KLIMATSKIH PROMENA, Radmila Marjanov Panjević, Ines Trivan Krivo, Ante Stantić, JP „ Zavod za urbanizam Grada Subotice
PRAKTIČNI REZULTATI USAGLAŠAVANJA SADRŽAJA ARSENA U PIJAĆOJ VODI Vojvodine sa zahtevima direktive 98/83/EC, Andrej Kukučka, Udruženje zaštite životne sredine RIO , Nov Sad
Uticaj deponije na zagađivanje podzemnih voda , Draženko Bjelić, Dragana Nešković Markić, J.P.’’DEP-OT’’ Regionalna deponija Banja Luka
EMERGENTNE SUPSTANCE i istraživanja 2020, Mirjana Vojinović Miloradov, Ivan Španik, Ivana Mihajlović, Olga Vyviurska, Draginja Kalinić, Jelena Radonić, Maja Turk Sekulić, Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine, Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu; Slovački Tehnološki Univerzitet u Bratislavi, Institut za analitičku hemiju, Univerzitet u Bratislavi, Slovačka
Primena biootpada kao heterogenog katalizatora u proizvodnji biodizela, Sofija Miškov, Ivona Radović, Mirjana Kijevčanin, Tehnološko – metalurški fakultet Beograd
Dinamika aeroalergenog polena u Subotici , Nataša Čamprag Sabo, Zavod za javno zdravlje Subotica
ENERGETSKA REHABILITACIJA ZGRADA I BEZBEDNOST OD POZARA, Mirjana Laban, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad, Srbija
ARHUSKA KONVENCIJA – ZAKONSKA REGULATIVA ČIJOM PRIMENOM SE U TOKU INVESTICIONE REALIZACIJE U RUDARSTVU DOBIJA KVALITETNA PROJEKTNA DOKUMENTACIJA, Nenad Nikolić, Nataša Đereg, Mioljub Stanković, Jovica Veljučić – Kerčulj, NVO „Lokalna Agenda 21 za Kostolac – OPŠTINA“;Centar za ekologiju i održivi razvoj – CEKOR“, Subotica; . Privredno društvo ”Termoelektrane – Kopovi Kostolac“ Kostolac d.o.o
STAVOVI I ZNANJA UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA O EFEKTU STAKLENE BAŠTE, Nataša Bukumirić, Vesna M. Alivojvodić, Šimon A. Đarmati, Beogradska politehnika, Beograd
Proucavanje ekologije u vrticima u Hrvatskoj, Zrinka Sablić, Klara Lisec, Veleučilište VERN’, Zagreb
Potreba ZA UVOĐENJEM PERMANENTNOG EKOLOŠKOG OBRAZOVANJA NA PRIMERU SREDNJIH STRUČNIH ŠKOLA, Marija Đurković, Elektrotehnička škola ”Nikola Tesla” Beograd
Gde smo bili, gde smo sada i kuda idemo?, Aleksandar Savić, Dragan Knežević, TS Rade Koncar Beograd
_________________________________________
Konferencija je bila propraćena i u medijima 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9, 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15
Momenti sa Konferencije
Dnevni red EnE14/ENV.net Konferencije “Životna sredina ka Evropi”, 5, juna u PKS, sa početkom u 10h
Program Konferencije
5. juni June 5th
Velika sala u PKS, Resavska 15 | Serbian Chamber of Commerce, Resavska 15 |
9:00 – 9:45 Registracija učesnika /Registration
9:45 – 10:00 Preparation to opening sharp at 10:00 / Priprema da otvaranje bude sa početkom tačno u 10h
10:00 – 11:00 Uvodna obraćanja sa uručivanjem Zahvalnica za partnerstvo “Životna sredina ka Evropi” / Opening remarks with handing out Recognitions for “Environment to Europe” partnership
Predsedništvo: Siniša Mitrović, prof.dr Andjelka Mihajlov , prof.dr Nataša Žugić-Drakulić, Dušan Stokić
- Irena Vojáčková – Sollorano, UN Resident Coordinator / Visoki predstavnik UN u Srbiji
- Freek Janmaat, Head of European Integration and Economic Section, Delegation of the European Union to the Republic of Serbia, Direktor sektora za evropske integracije i ekonomiju, Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
- Gabriela Bennemann, Head of department for economy and trade at the German Embassy in the Republic of Serbia, Rukovodilac ekonomskog odeljenja nemačke ambasade u Republici Srbiji
- Stana Božović, State Secretary for Environment, Ministry for Agriculture and Environmental Protection/državna sekretarka za životnu sredinu (tbfc)
- Filip Radović, Head of Serbian Environmental Protection Agency – Ministry for Agriculture and Environmental Protection , Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije-Ministarstvo poljoprvirede i zaštite životne sredine Republike Srbije
- Rodolјub Šabić,The Commissioner for Information of Public Importance and Personal Data /Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Vlade Srbije
- Representative of the Government of Serbia’s Office for EU integration, Predstavnik Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije
- Željko Sertić, Serbian Chamber of Commerce President / Predsednik Privredne komore Srbije (tbc)
- Representative of SCC Commity of Environment and Sustainable Development/ Predstavnik Odbora za životnu sredinu i održivi razvoj PKS
- Snežana Radočaj, Head of Hemofarm Foundation/Direktorka Fondacije Hemofarm
- Aleksandar Dragišić, Head of Institute for nature conservation of Serbia/Direktor Zavoda za zaštitu prirode Srbije
- Prof. dr Stevan Lilić, Public Policy Institute Podgorica/Beograd/Ljubljana, Institut za javnu politiku Podgorica/Beograd/Ljubljana
- Saša Mihajlović,Green Serbian Chamber of Commerce President/ Predsednik Privredna komora Zelene Srbije
- Tatjana Trifunov, JP “Ada Ciganlija” Beograd
- Represebntative of OSCE in Serbia / Predstavnik OEBS u Srbiji
- Maja Spasojević, Head of Environmental Management, Health, Energy and Agriculture Department, EPTISA Regional Office for SEE, Eptisa Regional Office for SEE/ Direktor sektora zivotne sredine, energetike, zdravlja i poljoprivrede, EPTISA Regionalna kancelarija za jugoistocnu Evropu
- Prof.dr. Anđelka Mhajlov, Introductory message: Importance and Institutional set up in Serbia for Chapter 27 negotiation with EU / Uvodna poruka: Važnost i institucionalno organizovanje u Srbiji za pregovaranje poglavlja 27 sa EU
Note/Napomena: Pending invitation will be included in the final Agenda upon confirmation/ Uvaženi pozvani gosti će biti uvršćeni u finalni dnevni red, po dobijanju potvde učešća
11:00 -11:10 Technical Break / Tehnička pauza
11:10- 13:00 Plenary lectures / Plenarna predavanja
(Moderatori: Prof dr Hristina Stevanović-Čarapina, Prof. Dr. Predrag Simonović, Prof. Dr. Zora Dajić-Stevanovć, Draženko Bijelič, Milica Petrović)
Negotiating chapter 27: process and challenges, Arunas Kundrotas, Senior adviser on EU integration, ENVAP project, Jovana Majkic, Coordinator of Negotiaton Group 27, Ministry of Agriculture and Environmental Protection
EMAS III – DOBRODOŠLI U EU! / EMAS III – WELCOME TO EU!, DRAGANA PETROVIĆ, VICTORIA CONSULTING D.O.O./ EMAS NACIONALNI EKSPERT NA PROJEKTU EU: LAW ENFORCEMENT IN THE FIELD OF INDUSTRIAL POLLUTION CONTROL, PREVENTION OF CHEMICAL ACCIDENTS AND ESTABLISHING THE EMAS SYSTEM IN SERBIA,EUROPEAID/131555/C/SER/RS., BEOGRAD
CLIMATE CHANGE AND ECONOMY: TOURISM ASPECTS FOR GREECE, A.V. Michailidou, Ch. Vlachokostasa, Ch.-T. Tsourdioua, D. Spyridia, G. Baniasb, Ν. Moussiopoulosa, Laboratory of Heat Transfer and Environmental Engineering, Aristotle University Thessaloniki; School of Economics and Business Administration, International Hellenic University, Thermi, Greece
Multi-criteria Prioritization of the Flood Management Projects in Republica Srpska using PEPA Methodology, Merih Kerestecioglu, Mihajlo Stevanović, Ljiljana Stojić, Vassilis Evmopidis, COWI IPF Consortium ,Ministry of Agriculture, Forestry and Water Management of Republika Srpska
Aktivnosti Zavoda za zaštitu prirode Srbije u oblasti zaštite prirode, Poglavlje 27, Verica Stojanović, član radne grupe za Poglavlje 27
ENV.net PROJEKAT : NAPREDAK I IZAZOVI / ENV.net Project: Progress and Chalanges, Nataša Žugić-Drakulić i Filip Jovanović, Naconalna koordinatorka i asistent projekta Development of ENV.net in West Balkan and Turkey: giving citizens a voice to influence the environmental process reforms for closer EU integration – Ambasadori održivog razvoja i životne sredine/Environmental Ambassadors for Sustainable Development
Moj izbor, moje pravo–zdrava životna sredina!, Zorica Stevanović, Centar za razvoj građanskog društva “PROTECTA”, Niš
Vrste biljaka i životinja značajnih za zaštitu prirode u EU, Gabor Mesaroš, Udruženje za zaštitu i razvoj okruženja i graditeljskog nasleđa – Protego, Subotica
13:00-14:00 Break with buffet / Pauza sa posluženjem
14:00-14:15 Zajedničko fotografisanje dobitnika Priznanja za partnerstvo “Životna sredina ka Evropi” / Group Photo of awarded with Diploma for Partnership Recognition), Spisak na kraju Agende/List of awarded is included in the Agenda
14:15-17:00 Nastavak plenarnih predavanja – Plenary presentation continuation
(Moderatori: Milica Petrović, Draženko Bijelić, Uroš Rakić, Milena Tabašević, Radmila Marjanov-Panjević, Nataša Žugić Drakulić)
Učestalost prekoračenja GV PM10 – poređenje stanja kvaliteta vazduha u Republici Srbiji i EU, Anđelka Radosavljević, Tihomir Popović, Lidija Marić Tanasković, Biljana Jović, Agencija za zaštitu životne sredine
MEĐUNARODNI PROPISI O UČEŠĆU JAVNOSTI U DONOŠENJU ODLUKA I REPUBLIKA SRBIJA, TINA JANJATOVIĆ, MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE , DRAGOLJUB TODIĆ, INSTITUT ZA MEĐUNARODNU POLITIKU I PRIVREDU, BEOGRAD
SRBIJA U PROCESU EVROPSKIH INTEGRACIJA I ZNAČAJ PRIMENE EMS U ORGANIZACIJAMA LOKALNE SAMOUPRAVE, Novica Staletović, Nataša Borojević, Violeta Ćulibrk, Srđan Kovačević, UnivErzitet Union-Nikola Tesla, Fakultet za ekologiju i zaštitu životne sredine, Beograd; SO Plandište: EPS JP PK, Beograd
REZULTATI I PROBLEMI U SPROVOĐENJU IPA PROGRAMA PREKOGRANIČNE SARADNJE OD ZNAČAJA ZA OBLAST ŽIVOTNE SREDINE I POGLAVLJE 27, MLADENKA IGNJATIĆ, DRAGOLJUB TODIĆ, ISTRAŽIVAČKI FORUM EVROPSKOG POKRETA U SRBIJI
Izlaganja/Presentations
Promena ekološke svesti građana Bora od LEAP-a 2003. do LEAP-a 2013, Dragan Ranđelović, Milan Trumić, Toplica Marjanović, Ljiljana Marković Luković, Maja Trumić, Društvo mladih istraživača Bor
Application of geographic information system (GIS) in environmental monitoring, Uroš Rakić, Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut” Beograd
Assessing Territorial Attractiveness in South East Europe/Ocena atraktivnosti teritorija Jugoistocne Evrope, Projekat, Blaž Barborič, Geodetski institut Slovenije, Republička agencija za prostorno planiranje
Eko-standardi kao konkurentska prednost u hotelijerstvu i turizmu, Jovana Stevanovic, Ratko Trifunovic, Milica Petrovic, Marija Kostic, Fakultet za hotelijerstvo i turizam u Vrnjackoj Banji, Vrnjacka Banja
ADAPTACIJE NA KLIMATSKE PROMENE U OBLASTI BIODIVERZITETA U REPUBLICI SRBIJI, Daniela Cvetković, Slađana Đorđević, Tanja Kukobat, Miloš Nikolić, Fakultet za primenjenu ekologiju Futura, Univerzitet Singidunum, Beograd
EKOLOŠKE MREŽE U FUNKCIJI SMANJENJA NEGATIVNOG UTICAJA KLIMATSKIH PROMENA NA BIODIVERZITET, Ljubica Petrović, Geografski fakultet Beograd
MALE VODENE POVRŠINE U KONTEKSTU KLIMATSKIH PROMENA, Radmila Marjanov Panjević, Ines Trivan Krivo, Ante Stantić, JP „ Zavod za urbanizam Grada Subotice
Praktični rezultati usaglašavanja sadržaja arsena u pijaćoj vodi Vojvodine sa zahtevima direktive 98/83/EC, Andrej Kukučka, Udruženje zaštite životne sredine RIO , Nov Sad
Uticaj deponije na zagađivanje podzemnih voda , Draženko Bjelić, Dragana Nešković Markić, J.P.’’DEP-OT’’ Regionalna deponija Banja Luka
Emergentne supstance i istraživanja 2020, Mirjana Vojinović Miloradov, Ivan Španik, Ivana Mihajlović, Olga Vyviurska, Draginja Kalinić, Jelena Radonić, Maja Turk Sekulić, Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine, Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu; Slovački Tehnološki Univerzitet u Bratislavi, Institut za analitičku hemiju, Univerzitet u Bratislavi, Slovačka
Primena biootpada kao heterogenog katalizatora u proizvodnji biodizela, Sofija Miškov, Ivona Radović, Mirjana Kijevčanin, Tehnološko – metalurški fakultet Beograd
Dinamika aeroalergenog polena u Subotici , Nataša Čamprag Sabo, Zavod za javno zdravlje Subotica
OPORAVAK DEGRADIRANOG ŠUMSKOG ZEMLJIŠTA SA ASPEKTA ŽIVOTNE SREDINE, Milijana Petković-Kostić, Jelena Đurić, Milena Stanojević, JP Zavod za urbanizam Niš
Energy efficient lighting – pilot project at University of Belgrade, Todorović Dušan, Jovović Aleksandar, Radić Dejan, Obradović Marko, Stanojević Miroslav, Bodrožić Jasmina, Janković Petar University of Belgrade Faculty of Mechanical Engineering, OSRAM d.o.o., Belgrade,Serbia
ENERGETSKA REHABILITACIJA FASADA I BEZBEDNOST OD POŽARA, Mirjana Laban, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad, Srbija
BIOGAS-REGULATIVE, STRATEGIJE I UPOTREBA U EU I REGIONU, Jelena Velimirović, Univerzitet ”Union Nikola Tesla”, Fakultet za ekologiju i zaštitu životne sredine
ALTERNATIVNI IZVORI ENERGIJE KAO OSNOVA ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE, Milica Bulatović, Fakultet političkih nauka, Beograd
Obnovljivi izvori energije, Dejan Doljak, Geografski fakultet Beograd
ARHUSKA KONVENCIJA – ZAKONSKA REGULATIVA ČIJOM PRIMENOM SE U TOKU INVESTICIONE REALIZACIJE U RUDARSTVU DOBIJA KVALITETNA PROJEKTNA DOKUMENTACIJA, Nenad Nikolić, Nataša Đereg, Mioljub Stanković, Jovica Veljučić – Kerčulj, NVO „Lokalna Agenda 21 za Kostolac – OPŠTINA“;Centar za ekologiju i održivi razvoj – CEKOR“, Subotica; . Privredno društvo ”Termoelektrane – Kopovi Kostolac“ Kostolac d.o.o
STAVOVI I ZNANJA UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA O EFEKTU STAKLENE BAŠTE, Nataša Bukumirić, Vesna M. Alivojvodić, Šimon A. Đarmati, Beogradska politehnika, Beograd
Gde smo bili, gde smo sada i kuda idemo?, Aleksandar Savić, Dragan Knežević, TS Rade Koncar Beograd
Poučavanje ekologije u školama u Hrvatskoj, Zrinka Sablić, Klara Lisec, Veleučilište VERN’, Zagreb
POTREBA ZA UVOĐENJEM PERMANENTNOG EKOLOŠKOG OBRAZOVANJA NA PRIMERU SREDNJIH STRUČNIH ŠKOLA, Marija Đurković, Elektrotehnička škola ”Nikola Tesla” Beograd
Strukovne studije zaštite životne sredine – stanje i potrebe, Darja Žarković, Olivera Jovanović, Koviljka Banjević, Saša Marković, Visoka škola strukovnih studija Beogradska politehnika, Beograd
UTICAJ KLIMATSKIH PROMJENA, ADAPTACIJA I RANJIVOST, Ljiljana Crnogorac
Klima Severoistočne Bosne, Senada Nezirović, Evropski Univerzitet Brčko Distrikt
Hajde da sprečimo +6 zajedno, Brankica Luković, Prvoslav Jovanović, Ljiljana Plećević, Milun Miljković, Jelena Đurđević, Visoka tehnološka škola strukovnih studija, Aranđelovac
Poučavanje ekologije u vrtićima u Hrvatskoj , Zrinka Sablić, Klara Lisec, Zvonimir Grgas, Zrinka Sablić, Veleučilište VERN’, Zagreb
Moralni i vaspitni elementi individualnosti, kao filozofija života i shvatanja prioriteta unapređenja društvene svesti o zaštiti životne sredine, Slobodan Petrović, Fakultet za pravo, javnu upravu i bezbednost Megatrend univerzitet
17:00Zatvaranje konferencije-Closing |
|
Predstavljanje projekta “Održivi turizam”: upoznajte se kako hotel može dobiti međunarodnu eko-sertifikaciju
Povodom početka aktivnosti na projektu „Održivi razvoj turizma u Jugoistočnoj Europi“ 19.02.2013. (sreda) u Privrednoj komori Srbije, Terazije 23 u sali na VIII spratu u 11h, održaće se skup, na koji posebno pozivamo menađžere hotela, kampova, turističke radnike…..Između ostalog, biće predstavljen i program međunarodne eko-sertifikacije ZELENI KLJUČ.
Održivi turizam je deo programa “Regionalno umrežavanje za jačanje saradnje, podsticanje transfera i prihvatanje sirovinski efikasnije i čistije proizvodnje” (Resource Efficient and Cleaner Production – RECP) u zemljama Jugoistočne Evrope, koji je pokrenula Organizacija Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj (UNIDO) i Centri za čistiju prozvodnju Albanije, Hrvatske, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije i Srbije. Projektom je predviđena procena stanja i preporuke za poboljšanja, prilagođene potrebama svakog pojedinačnog hotela. Procenu i preporuke, u saradnji sa zaposlenima će vršiti stručnjaci iz oblasti čistije proizvodnje i društveno odgovornog poslovanja. Cilj učešća u projektu je usaglašavanje poslovanja po principima održivosti i jačanje konkurentnosti kroz: – Odgovarajuća rešenja za identifikovane probleme; – Obuku zaposlenih i njihovu osposobljenost za dalja unapređivanja; – Smanjenje troškova poslovanja; – Poboljšanje odnosa sa lokalnom zajednicom; – Mogućnost za dobijanje međunarodnog eko znaka Zeleni ključ ili eko znaka Republike Srbije.
Održan sastanak Medjunarodnog žirija za Plavu zastavu u 2013. godini
19. aprila 2013. godine u Kopenhagenu je održan sastanak Medjunarodnog žirija . Očekuje se zvanično saopštenje da li je plaža Savsko jezero na Adi Ciganliji – Beograd i u 2013. godini zadovoljila kriterijume medjunarodne eko-sertifikacije.
_____________________________________________________________________________________________________
Sastanak Nacionalnog zirija u okviru programa Plava zastava za Srbiju održan je u petak 8. februara 2013. godine sa pocetkom u 13 casova, u sali za konferencije u Turistickoj organizaciji Srbije (Čika Ljubina 8, I sprat).
Na sastanku su prezentovati ovogodisnja aplikacija plaze na Adi Ciganliji i analizirala se ispunjenost kriterijuma za nominaciju pomenute plaže u okviru međunarodnog programa Plava zastava, a zatim je usledilo i glasanje članova Nacionalnog zirija po ovom pitanju. Jednoglasno, Nacionalni žiri je odlučio da predloži Medjunarodnom žiriju, da plaža SAVSKO JEZERO na Adi Ciganliji i u 2013. godini dobije medjunarodnu eko-sertifikaciju Plava zastava.
Sastankom je predsedavala Nacionalni operater za Program Plava zastava u Srbiji Sandra Radunović.
Momenti sa sastanka se mogu pogledati u galeriji fotografija.
_______________________________________________________________________________________________________
Prijavljivanje plaža i marina za dobijanje medjunarodne eko-sertifikacije PLAVA ZASTAVA
Zaiteresovani treba da kontaktiraju Nacionalnog operatera za Srbiju fee.serbia@gmail.com.
U 2012. godini je jedino plaža Ada Ciganlija-Savsko jezero u Beogradu zaslužila ovu značajnu medjunarodnu sertifikaciju.
Još uvek nijedna marina u Srbiji nema ovu prestižnu medjunarodnu eko-sertifikaciju.
Plava zastava za plaže i marine je međunarodni ekološki program zaštite zivotne sredine mora, reka, jezera i priobalja, čiji je prvenstveni cilj održivo upravljanje vodama i obalnim pojasom. Do sada je u svetu ustanovljeno preko 3000 Plavih zastava, od toga preko 2500 na plažama i preko 600 u marinama. Plava zastava je priznanje koje se dodeljuje samo za jednu sezonu, te se zahtev svake godine mora dostaviti na propisani način ako se želi dobiti Plava zastava. Statistika ukazuje da se turisti danasnjice u značajnoj meri (oko 30%) opredeljuju za turističku destinaciju koja u blizini ima plažu sa oznakom „Plava zastava”, odnosno marinu sa oznakom „Plava zastava”. Intelektualni vlasnik Plave zastave i međunarodni rukovodilac ovog programa je “Fondacija za edukaciju u oblasti životne sredine” – Foundation for Environmental Education – FEE. U program je trenutno uključeno više od 30 evropskih, kao i značajan broj vanevropskih država kojima je turizam jedan od strateških ciljeva.
Ekološka edukacija za učenike Sombora
Prema modulu “Ekoloski otisak”, koji je prethodno ekspertski tim iz “Ambasadora odrzivog razvoja i zivotne sredine” razvio sa UNESCO, u 2012. godini zapocela je saradnja sa Odeljenjem za komunalne poslove Gradske uprave grada Sombora, na realizaciji predavanja/radionica za ucenike iz Sombora.
Okvirni plan održavanja ovih radionica , odnosno treninga, sadrži upoznavanje dece sa konceptom ekološkog otiska i elementima na osnovu kojih se računa njegova vrednost. Posle kraćeg upoznavanja sa materijom predviđen je igrokaz – učesnicko nadmetanje uz argumente, pri čemu grupe učenika predstavljaju svoje predloge za smanjenje ekološkog otiska.
Letnja eko-skola
’’Ambasadori održivog razvoja i životne sredine’’ u saradnji sa Gradskom upravom grada Sombora (odeljenje za komunalne poslove) organizovali su letnju Eko školu na području Rezervata biosfere Golija – Studenica, u periodu od 27. do 31. avgusta 2012.
Učesnici kampa su bili studenti različitih fakulteta, sa prebivalištem na teritoriji grada Sombora.
Tokom trajanja Letnje eko škole učesnici su u okviru predavanja i edukativnih radionica upoznati sa različitim temama: Koncept zaštite prirodnih i kulturnih dobara u okviru rezervata biosfere, Biodiverzitet i održivo korišćenje biljnih resursa, Kulturno-istorijsko nasleđe, Održivi turizam kao mogućnost razvoja ruralnih područja, Elementi održivog razvoja planina i ekostemske usluge, Ekološki otisak.
U okviru aktivnosti realizovane su i edukativne pešačke ture, kako bi se učesnici što bolje upoznali sa područjem Rezervata biosfere Golija-Studenica.
Ekološka edukacija za učenike Sombora
2017: Radionice o potrebi očuvanja životne sredine u Somboru
2017: Edukacija učenika osnovnih škola u Gradu Somboru
________________________________________________-
’’Ambasadori održivog razvoja i životne sredine’’ u saradnji sa Gradskom upravom grada Sombora (odeljenje za komunalne poslove) organizovali su letnju Eko školu na području Rezervata biosfere Golija – Studenica, u periodu od 27. do 31. avgusta 2012. Učesnici kampa su bili studenti različitih fakulteta, sa prebivalištem na teritoriji grada Sombora.
Tokom trajanja Letnje eko škole učesnici su u okviru predavanja i edukativnih radionica upoznati sa različitim temama: Koncept zaštite prirodnih i kulturnih dobara u okviru rezervata biosfere, Biodiverzitet i održivo korišćenje biljnih resursa, Kulturno-istorijsko nasleđe, Održivi turizam kao mogućnost razvoja ruralnih područja, Ekološki otisak. U okviru aktivnosti realizovane su i edukativne pešačke ture, kako bi se učesnici što bolje upoznali sa područjem Rezervata biosfere Golija-Studenica (Čovek i biosfera-UNESCO).
23. decembar 2013. godine – Tri radionice za predškolce