Pretraga

EKO-SISTEM 2024: Zelena stolica jača glas mladih i žena u zaštiti životne sredine

Mreža organizacija „Zelena stolica“ ponovo je dobila podršku EKO-SISTEM programa za 2024. godinu. Ovaj program podrške ima za cilj unapređenje zaštite životne sredine u Srbiji i pomaže implementaciji pregovaračke platforme za Poglavlje 27. Ambasadori održivog razvoja su deo koordinacionog tima “Zelene stolice” i partner na projektu.

Mreža organizacija “Zelena stolica” okuplja 68 organizacija civilnog društva posvećenih zaštiti životne sredine i ključni je akter u borbi za održivu budućnost Srbije. Tokom 2023. godine, članice mreže su svojim radom i angažovanjem postigle značajne rezultate:

  • Edukacija: Više od 300 aktivista edukovano je o zaštiti životne sredine kroz raznovrsne radionice i programe.
  • Akcija: Pokrenute su inicijative za ublažavanje posledica klimatskih promena u 5 lokalnih zajednica, kroz podizanje svesti o važnosti rešavanja ovog hitnog problema.
  • Informisanje: Zeleni Bilten, dvonedeljno glasilo mreže, dostigao je veliko interesovanje brojne publike, šireći informacije o zaštiti životne sredine širom Srbije.

Tokom 2024. godine, predviđeno je realizovanje aktivnosti, kako bi se postiglo –

  • Jačanje glasa mladih: Kroz istraživanja i javne debate, mreža Zelena stolica će se zalagati za veće učešće mladih u donošenju odluka o zaštiti životne sredine. Istraživanja će se fokusirati na mišljenja i potrebe mladih, a rezultati će biti korišćeni za zagovaranje njihovih interesa.
  • Unapređenje rodne ravnopravnosti: Mreža će se fokusirati na osnaživanje žena i njihovo aktivnije uključivanje u sve aspekte zaštite životne sredine kao i urodnjavanje rada članica mreže. Želimo da žene budu liderke u inicijativama zaštite životne sredine i u borbi protiv klimatskih promena, da njihovi glasovi budu jednako važni u procesima odlučivanja.
  • Održivost Zelenog biltena: Digitalizacijom i proširenjem distribucije, Zelena stolica će obezbediti da glas mreže dopre do još više ljudi. Cilj je da informacije budu dostupne svima, kako bi se povećali svest i angažman zajednice.

EKO-SISTEM program osnaživanja predstavlja glavnu komponentu projekta EKO-SISTEM: Podrška reformama u zaštiti životne sredine koji sprovode MIS uz podršku Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju (SIDA). Projekat je počeo u januaru 2020. godine i traje četiri godine.

Zelena stolica jača glas mladih i žena u zaštiti životne sredine

Mreža organizacija „Zelena stolica“  je dobila podršku EKO-SISTEM programa za 2024. godinu. Ovaj program podrške ima za cilj unapređenje zaštite životne sredine u Srbiji i pomaže implementaciji pregovaračke platforme za poglavlje 27. Ambasadori održivog razvoja su deo koordinacionog tima “Zelene stolice” i partner na projektu.

Mreža organizacija “Zelena stolica” okuplja 68 organizacija civilnog društva posvećenih zaštiti životne sredine i ključni je akter u borbi za održivu budućnost Srbije.

Tokom 2024. godine, predviđeno je realizovanje aktivnosti, kako bi se postiglo –

  • Jačanje glasa mladih: Kroz istraživanja i javne debate, mreža Zelena stolica će se zalagati za veće učešće mladih u donošenju odluka o zaštiti životne sredine. Istraživanja će se fokusirati na mišljenja i potrebe mladih, a rezultati će biti korišćeni za zagovaranje njihovih interesa.
  • Unapređenje rodne ravnopravnosti: Mreža će se fokusirati na osnaživanje žena i njihovo aktivnije uključivanje u sve aspekte zaštite životne sredine kao i urodnjavanje rada članica mreže. Želimo da žene budu liderke u inicijativama zaštite životne sredine i u borbi protiv klimatskih promena, da njihovi glasovi budu jednako važni u procesima odlučivanja.
  • Održivost Zelenog biltena: Digitalizacijom i proširenjem distribucije, Zelena stolica će obezbediti da glas mreže dopre do još više ljudi. Cilj je da informacije budu dostupne svima, kako bi se povećali svest i angažman zajednice.

EKO-SISTEM program osnaživanja predstavlja glavnu komponentu projekta EKO-SISTEM: Podrška reformama u zaštiti životne sredine koji sprovode MIS uz podršku Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju (SIDA).Projekat je počeo u januaru 2020. godine i traje četiri godine.

EKO-SISTEM I “ZELENA STOLICA”: PROJEKAT „GRADOVI SPREMNI ZA KLIMATSKE PROMENE“

Konsultacije i radionica za pripremu predloga Strateškog plana mreže “Zelena stolica” organizovani su u okviru trećeg ciklusa EKO-SISTEM programa podrške „Gradovi spremni za klimatske promene“, u oktobru 2023. godine. Vodeći partner je Centar modernih veština, a partneri Arhus centar Novi Sad, Fondacija BFPE za odgovorno društvo i Ambasadori održivog razvoja i životne sredine. Cilj projekta je bio dalje unapređenje rada i osnaživanje mreže „Zelena stolica“. Ovoga puta tema projekta su prilagođavanje klimatskim promenama na lokalnom nivou.

U sredu 31. maja 2023. na konferenciji „EKO+SISTEM – Dobro upravljanje životnom sredinom“ potpisani su ugovori i projekat je zvanično počeo. Zelena stolica je jedna od deset podržanih mreža.

Tokom implementacije projekta, održane su konsultacije sa predstavnicima lokalnih zajednica: Kruševac, Pirot, Požega, Sremska Mitrovica i Subotica, kako bi se podstaklo zagovaranje na lokalnom nivou, vezano za prilagodjavanje i ublažavanje klimatskih promena.

Predstavnica Ambasadora održivog razvoja Aleksandra Mladenović radila je na pripremi modela lokalne inicijative za grad Kruševac, koja sadrži mere za ublažavanje klimatskih promena na lokalnom nivou. Kao deo mentorskog rada, održana su dva on-line tematska sastanaka, na kojima je pružena mentorska podrška timu za sačinjavanje lokalne inicijative, koja uključuje koncept mera koje će predložiti jedinici lokalne samouprave. Mentorski rad rezultirao je većoj koheziji lokalnog tima, jačanju međusobne komunikacije i postizanju dogovora o zajedničkoj klimatskoj akciji na lokalnom nivou.

 

Predlog mera i preporuka za prilagođavanje klimatskim promenama i ublažavanje uticaja klimatskih promena, za jedinice lokalne samouprave

 

Opšte mere

 

  1. Uključiti set mera i preporuka za prilagođavanje na klimatske promene prilikom izrade prostorno-planskih i strateških dokumenata, Planova razvoja, Lokalnih akcionih planova zaštite životne sredine.
  2. Izgradnja, jačanje i unapređenje kapaciteta na opštinskom nivou za: a) adaptaciju na klimatske promene kako bi se adekvatne mere uvele u politike i proces donošenja odluka na lokalnom nivou, b) planiranje i sprovođenje klimatskih politika, kao i modelovanje GHG emisija na lokalnom nivou i c) prikupljanje, analizu i upotrebu podataka (sa fokusom na upotrebu GIS-a), naročito onih koji se tiču rečnih slivova, karti poplava, zona zaštite vodoizvorišta, zona rizika od erozije i sl.
  3. Organizovanje obuka i seminara o dostupnim fondovima predviđenim za realizaciju projekata koji su direktno vezani za klimatske promene (obnovljivi izvori, energetska efikasnost), zajednički treninzi i seminari u cilju jačanja institucionalnih kapaciteta i unapređenja multisektorske saradnje.
  4. Priprema edukativnih priručnika kako bi se poboljšalo razumevanje ranjivosti pojedinih sektora na uticaje klimatskih promena i izgradila otpornost i adaptivni kapacitet lokalne zajednice.
  5. U saradnji sa višim nivoima vlasti jačati kapacitete (tehničke i ljudske) službi za zaštitu i spašavanje na lokalnom nivou sa ciljem preduzimanja organizovanih i efikasnih mera zaštite i spašavanja.
  6. Uspostavljanje sistema ranog upozorenja za upravljanje ekstremnim klimatskim događajima (za sve tipove klimatskih hazarda: poplave, suše, klizišta, šumske požare i sl.).
  7. Korišćenje digitalnih tehnologija za praćenje ekstremnih klimatoloških situacija (npr. praćenje dronovima, praćenje u realnom vremenu, itd.).
  8. Uspostavljanje jedinstvene baze podataka o sušama, poplavama i klizištima i štetama koje nastaju od njih.
  9. Prilagoditi Lokalne planove protiv-požarne zaštite u kontekstu adaptacije na klimatske promene; osigurati rezervne količine vode, izgradnjom ili postavljanjem rezervoara za ‎vodu i dr. za efikasnu zaštitu od požara (posebno na otvorenom prostoru).‎

Pogledati detaljnije o predloženim merama

Solarna energija za građane Zapadnog Balkana

Projekat Solarna energija za građane Zapadnog Balkana započet je u januaru 2023. godine. Podržan je od strane Fonda Zapadnog Balkana (WBF-Western Balkan Fund) i sufinansiran od strane EU, a cilj projekta je da se promovišu najbolje prakse u pogledu mogućnosti korišćenja solarne energije od strane građana, informisanje, angažovanje i ‎mobilisanje građana da budu aktivni učesnici u tranziciji ka ugljeničnoj neutralnosti. Tokom implementacije projekta, biće uspostavljena veb platforma WB-Solar Net, kako bi se pomoglo OCD u podizanju svesti o velikom potencijalu solarne energije za unapređenje regionalne agende za zelenu i održivu ekonomiju, koristeći inovativna rešenja za čiste energije, bazirano na ‎direktivama EU.‎

Ambasadori održivog razvoja su jedan od devet partnera OCD iz Albanije, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije, koje će radicti zajedno na unapređenju kapaciteta OCD u rešavanju problema siromaštva marginalizovanih grupa, kao i na zalaganju za unapređenje zakonodavstva, pojednostavljenje i skraćivanje administrativnih procedura za izdavanje dozvola građanima za postavljanje fotonaponskih panela. Projekat će dovesti do unapređenja kapaciteta OCD, kako bi se ojačao prekogranični dijalog u zaštiti životne sredine. Pored toga, kroz ‎projekat, OCD će steći znanje i unaprediti svoje veštine kako bi se podigla svest o značaju ‎brzih akcija za usklađivanje politika Zapadnog Balkana sa evropskim direktivama i ‎inicijativama.

Na kraju projekta biće uspostavljena funkcionalna mreža OCD i drugih zainteresovanih strana pod nazivom „Solarna mreža Zapadnog Balkana/Solar4WB“, kako bi služila kao baza najboljih praksi korisnika solarne energije. Tako će građani biti bolje ‎informisani o prilikama i mogućnostima, sa posebnim akcentom na potrebe marginalizovanih i energetski siromašnih grupa. Kroz mrežu organizacija uključenih u projekat biće date početne preporuke kako unaprediti zakone, politike i administrativne procedure da bi se pomoglo potencijalnim korisnicima solarne energije. ‎Aktivnosti će biti u skladu sa smernicama datim u  Nacionalnim energetskim i klimatskim planovima zemalja Zapadnog Balkana.‎

Takođe će biti postavljena onlajn platforma gde će biti predstavljeni različiti primeri dobre prakse korišćenja solarne energije. Kroz dva vebinara učesnici će biti upoznati sa trenutnom situacijom u solarnom sektoru, mogućnostima i preprekama. Kajavnog zagovaranja odnosiće se na organizovanje sastanaka sa predstavnicima javnih institucija, uključivanje medija, televizije, novina, objava na društvenim mrežama, itd. Solarna mreža Zapadnog Balkana (Solar4WB) kao funkcionalna platforma za sve zainteresovane strane, biće uspostavljena i predstavljena tokom završne konferencije na kraju projekta. ‎

Drugi onlajn vebinar ” ZAGOVARANJE ZA SUNČEVU ENERGIJU ZA GRAĐANE ZAPADNOG BALKANA“

Regionalna kohezija u oblasti životne sredine

REGIONALNA KOHEZIJA U OBLASTI ŽIVOTNE SREDINE, od inicijative do procesa –

Inicijativa:   Regionalna kohezija u oblasti životne sredine, kao strateški koncept uspostavljanja i jačanja regionalne saradnje (u jugooistočnoj Evropi, Zapadnom Balkanu) preko “meke diplomatije” “životne sredine koja ne poznaje administrativne granice” inicirana je 2003. godine (prikaz).

Inicijativa je prihvaćena kroz niz projekata, postajući proces u približavanju regiona Evropskoj uniji.

Proces

Od 2003, kada je inicirana Regionalna kohezija u oblasti životne sredine, preko različitih projekata koji su je podržali, postala je proces, koji se realizuje kroz različite modalitete i projekte.

Svojim aktivnostima  i  u godinama posle 2012. godine  Ambasadori održivog razvoja i životne sredine nastavljamo da budemo deo proces, kroz različite projekte koje sprovodimo (na primer ENV.net , Životna sredina ka Evropi, i dr.)

U fokusu: okviri regionalne saradnje i proces integracije Srbije u EU

 

Naši projekti  (2005-2011)

Projekat Partneri Neki od rezultata
2005/2006   Izgradnja zajedničke “zelene” budućnosti u  Evropi (Regional Initiative for cohesion in the field of environment), projekat podržan od Fonda za otvoreno društvo Ambasadori životne sredine, Srbija,Biosfera – Makedonija,Most – Crna Gora, Konak- teritorija Kosovo, Centar za energetsku efikasnost, Bosna i Hercegovina Sun of Liquenas – Albanija Usvojena (2006) je platforma za delovanje kroz DEKLARACIJU (Delaration ) O KOHEZIJI U OBLASTI ŽIVOTNE SREDINE, KAO INSTRUMENTU ZA EU INTEGRACIJE I ODRŽIVI RAZVOJ ;Formiran je Regionalni FORUM EfE07
2007/2008 RENCO – Regionalna ekološka kohezija: u susret urbanom održivom razvoju jugoistočne Evrope,projekat podržan od Švedsle razvojne pomoći (Sida) i Ministarstva životne sredine Srbije I. Čarapina, N. Azemovski, S. Stevović, M. Apostolovski, M. Šarić, L. Bratić, A. Jovanović, T. Knez-Milojković, Z. Moravčević, A. Knez-Milojković, A.Mihajlov, REGIONAL ENVIRONMENTAL COHESION: TOWARDS SEE URBAN SUSTAINABLE DEVELOPMENT STRATEGY (RENCO), Sustainable Spatial Development of Towns and Cities, Thematic Conference Proceedings, Volume 1 (M. Vujošević, ed.), Institute or Architecture and Urban&Spatial Planning of Serbia, ISBN: 978-86-80329-51-2, Belgrade, 2007, pp.279-296 ( rad ICarapina i dr RENCO-final)
2009-2011 Regionalno ekološko zagovaranje i kohezija Zapadnog Balkana (skraćeno: REA),Projekat podržan preko Ambasade Kraljevine Holandije u Srbiji  „ Urban Research Institute (URI)“ (Tirana),„Center for ecology i energy“ (Tuzla),„Advocacy Training and Resource Center“ (Pristina)„4x4x4 Balkan Bridges“ (Skopje),„Green Home“ (Podgorica),„Centar modernih veština“ (Beograd)„Ambasadori životne sredine“, kao regionalni koordinator Ustanovljene potrebe i razradjeni kursevi za potrebnu edukacijuBells pokret Needs for Tailored Knowledge and Skill-Based Education for Sustainable Development: Balkan Environment Life Leadership Standards Courses