Samo dan pre početka Sukpštine UN Programa za životnu sredinu, Forum UN o šumama organizovao je sastanak na visokom nivou u sedištu upraljača šume Karura u Najrobiju. Neke simbolike ima, prvo želja organizatora je bila da se deo delegata UNEA3 „izmesti“ iz zatvorenih sala gde se sastanci održavaju još od 27. novembra, počev od Foruma nevladinih organizacija i završiće se 6. decembra zatvaranjem UNEA3. Drugo i dosta bitno je da je sastanku povodom ove teme prisustvovao predsednik Generalne skupštine UN gospodin Miroslav Lajčak, a suorganizatori su bili Vlada Kenije i ministarstvo zaduženo za životnu sredinu, kao i ambasade Brazila, Kine i Norveške. Dakle, tema izgleda da postaje aktuelna, ako do sada i nije bilo posvećeno dovoljno pažnje šumama, zaštiti biodiverziteta, održivom korišćenju ekosistemskih usluga, nadamo se da će ove teme biti u fokusu bar dok traju Agenda 2020 i Ciljevi održivog razvoja 2030.
Jer svi govornici pozivajući se na ove i druge globalne rezolucije, dogovore, strategije, planove….istakli su veliki značaj šuma i očuvanih prirodnih celina za ublažavanje klimatskih promena. Više niko i ne pominje sprečavanje, jer klimatske promene se zaista dešavaju, sva znanja i sve aktivnosti usmerene su na ublažavanje klimatskih promena.
Gospodin Lajčak je između ostalog napomenuo da je nedavno usvojen Strateški plan UN vezan za šume, za period 2017-2030 u kome se ističe značaj očuvanja šuma i daljeg održivog upravljanja u kontekstu održivog razvoja. Ključnu ulogu u realizaciji plana razvoja i zaštite šuma trebalo bi da preuzme privatni sektor, ali je bitno i povezivanje ključnih zainteresovanih strana, kako bi zaštita šuma i praćenje stanja bili svrsishodni. Predsednik Lajčak je istakao i da je briga o šumama dugoročna investicija za dobrobit ljudi, jer su zdravlje šuma i zdravlje građanstva kao lik i odraz u ogledalu.
Ambasador Narodne republike Kine u Keniji, H.E. Dr. Liu Xianfa istakao je i da je oktobarski Kongres Komunističke partije Kine prepoznao potrebu očuvanja ekosistema i raspoloživih resursa u cilju zaštite biodiverziteta, u pravcu razvoja ekološke bezbednosti i života ljudi. Kao prva aktivnost tokom 2017. godine, izrađen je opšti plan za zaštićena područja – nacionalne parkove u Kini, a dalji pravac rada na zaštiti prirodnih vrednosti, uključujući i šume, biće izrada strateških dokumenata, koji će sadržati smernice za ekološku bezbednost.
Ambasador Norveške u Keniji, H.E. Victor C. Rønneberg istakao je da osim aktivnosti u svojoj zemlji na polju zaštite šuma i biodiverziteta, Norveška učestvuje i u zajedničkim projektima na zaštiti tropskih šuma, pre svega na teritoriji Afrike. Norveška se zalaže za odgovorno vlasništvo nad šumama i na edukaciju lokalnog stanovništva, kao najboljih zaštitara svog prostora, koji će se odovorno boriti protiv nelegalnih seča. Ambasador je istakao da je osim pojedinačnih napora, zajednički i kontinuran rad na globalnom nivou vrlo bitan za očuvanje šumskih resursa.
Ambasador Brazila u Keniji, H.E. Fernando Coimbra dao je osvrt na obaveze preuzete uspostavljanjem Ciljeva održivog razvoja, jedan od ciljeva (Cilj 15) direktno se odnosi i na odgovorno upravljanje šumama. Naglasio je da odgovorno upravljanje šumama i prirodnim bogatstvima direktno utiče na smanjenje siromaštva, očuvanje biodiverziteta i održivi razvoj lokalne i zajednica globalno. Nacionalni ciljevi održivog razvoja Brazila odnose se i na očuvnje tropskih šuma, pre svega Amazon. Uspostavljene su javne politike za očuvanje šuma. Ustanovljena je i saradnja jug-jug koja se odnosi na ublažavanje klimatskih promena, a poseban akcenat stavlja se na jačanje kapaciteta i mobilizaciju snaga za uspostavljanje sistema praćenja stanja i davanje tehničkih i tehnoloških rešenja, sve u kontekstu uloge šuma u ublažavanju klimatskih promena.
Što se tiče same Kenije, postoje tri glavna pravca razvoja društva za koja se opredelila država i Vlada, a to su ekonomski rat, uključivanje mladih i rešavanje imigracija. Pred narodom Kenije stoji izazov da ispuni očekivanja sva tri pravca, a jedna od mogućih aktivnosti odnosi se i na povezivanje ključnih aktera u zaštiti šuma i biodiverziteta. Inače, u Keniji je od ove godine zabranjena upotreba plastičnih kesa, po zakonu, što je još jedna stvar za koju bi Evropa mogla da se ugleda od jedne nerazvijene, ili već zemlje u razvoju!
Srbija, na početku 21. veka, u temi šume i zaštita biodiverziteta, čini se da nije daleko odmakla u naporima i konkretnim aktivnostima. Vreme je da se “pomire” strane koje drže šumari i zaštitari prirode i biodiverziteta i da se proba, a verujemo da nije teško i još manje bolno, da se ujedine u jednom cilju: održivo korišćenje biodiverziteta i usluga ekosistema u cilju unapređenja dobrobiti građana. A i apetiti koji postoje, a odnose se na legalne i ilegalne seče šuma, moraju da se isključe, jer ne postoji ni jedna ekonomska opravdanost na štetu života i zdravlja živih bića.
Iz Najrobija, Aleksandra Mladenovic
Ambasadori održivog razvoja na UNEA3 događajima u Najrobiju, Kenija