Krećući se Darvinovim putevima, četvrtu godinu za redom Eko-škole u Srbiji učestvuju u međunarodnom projektu „Veliki lov na biljke“. Od 2016. godine, iz preko 60 Eko-škola, deca, učenici, nastavnici…učestvovali su u mapiranju staništa, pronalaženju biljaka i životinja u svom okruženju, brinuli su o malim bićima da budu sačuvana i sigurna, istraživali su svet prirode oko sebe, kao deo velike mreže škola u dosad najvećem školskom naučnom projektu.
Svake godine nagrađujemo najuspešnije i najaktivnije Eko-škole. Pobednici u 2018/2019. školskoj godini su sledeće Eko-škole:
PU Čika Jova Zmaj, vrtić „1001 radost“, Beograd
PU Galeb, Vrtić „Pčelice“ Šetonje, Petrovac na Mlavi
PU Moje detinjstvo, Vrtić „Zvončica“, Čačak, Mrčajevci
PU Moje detinjstvo, Vrtić „Đurđevak“, Čačak, Trbušani
PU Čika Jova Zmaj, Vrtić „Neven“, Pirot
PU Čika Jova Zmaj, Vrtić „Prvomajski cvet“, Pirot
PU „Stonogica“, Sremska Mitrovica
OŠ „Kralj Petar Prvi“, Niš
OŠ Ilija Garašanin, Aranđelovac
OŠ Drinka Pavlović, Beograd
Projekat „Veliki lov na biljke“ pokrenut je od strane Kraljevskog botaničkog vrta „Kju“ i organizacije „Wellcome Trust“, kako bi se obeležila dvestota godišnjica rođenja Čarlsa Darvina. Projekat ima za cilj da podstakne decu da nađu inspiraciju u životu i delu Čarlsa Darvina, poletnog i posvećenog naučnika. Opčinjen svetom prirode, Darvin je skupljao primerke i beležio, pisao detaljna zapažanja, eksperimentisao, razvijao ideje i teorije o tome kako deluje svet prirode. Našao je dokaze koji su opravdali njegove naučne teorije, putovao je širom sveta i skupljao informacije o raznovrsnim biljkama i životinjama. Međutim, mnogo je posla obavljao kod kuće u seoskim predelima Kenta. Od skupljanja i analize podataka o biljkama i životinjama koje su živele oko Daun Hausa gde je i on živeo, Darvin je razvio svoju teoriju evolucije koja i dan danas opravdava istraživanja prirodnog sveta.
Mnoga od svojih zapažanja je uočio u dnevnim šetnjama stazom koja se zvala „Staza razmišljanja“. Tako je zamišljeno da u aktivnostima „Velikog lova na biljke“ učestvuju deca kroz raznovrsne naučne procese, kako bi izgradili tehničke veštine i razumevanje kao temelj razvoju kritičkog razmišljanja i dali doprinos naučnom znanju i očuvanju rada.
Projekat „Veliki lov na biljku“ je, zahvaljujući , od 2015. godine uveden i u međunarodni program Eko-škole, što znači da smo dobili prava da koristimo sva obrazovna sredstva i metode razvijene u okviru projekta. Eko-škole u Srbiji su sa radošću i uzbuđenjem prihvatile projekat i svoje prve istraživačke „otiske“ ostavile na svojim Mapama staništa i napravljenim karticama o biljnim i životinjskim vrstama iz svog okruženja. Od predškolaca (uzrast 5-6 godina), do „petaka“ (uzrast 10-11 godina), u preko 50 Eko-škola u Srbiji, nastavljamo da koračamo Darvinovim stazama, u očekivanju novi uzbudljivih avantura u „Velikom lovu na biljke“!
Sav potreban materijal nalazi se na stranici: http://feeserbia.com/programi/veliki-lov-na-biljke/