Prvi trening za nastavnike iz Srbije, Italije i Slovenije u okviru projekta „Šuma – naš celoživotni učitelj“ („ForLife“) održan je u Sloveniji, u Celju, od 13. do 17. maja 2022. godine. Više od 30 nastavnika iz sve tri zemlje, imalo je priliku da razmene iskustva o dosadašnjim aktivnostima u neformalnom obrazovanju o šumama. Nakon predstavljanja svih škola i predškolskih ustanova koje učestvuju u projektu (iz Srbije su učesnice osnovne i srednje škole iz Kraljeva i predškolska ustanova iz Čačaka), tokom četiri dana poseta Eko-školama u Sloveniji i lokalitetima od značaja za obrazovanje o šumama i klimatskim promenama. Tako su učesnici imali jedinstvenu priliku da “šetaju iznad krošnji drveća”, posetom pohorske šume, na vrhu Rogle, na nadmorskoj visini od 1517 metara. Na tom “Putu među krošnjama” dužine oko 1000 metara, postoji edukativna staza sa obeležjima, gde se može informisati o lokalnim vrstama drveća, ali i o mnogim životinjskim i biljnim vrsta koje žive u šumi. Na putu se nalaze mnoga iznenađenja i obilje informacija o prirodnim procesima u šumi, o tome kako ih zaštititi i o zanimljivim činjenicama koje posetiocima pomažu da shvatite šta šumi i njenim stanovnicima treba za život i preživljavanje.
Kolege iz nacionalnog Šumarskog instituta iz Slovenije predstavile su osnove “šumske pedagogije”, novog pravca u obrazovanju koji podrazumeva ispunjavanje obrazovnih standarda i ciljeva na teme vezane za šumsko okruženje. Učesnici su prošetali gradskom šumom u Celju i imali priliku da vide jedinstvenu “kućicu na drveću”, izgrađenu u cilju unapređenja obrazovanja o šumama.
Posetama Eko-školama i Eko-vrtićima iz Slovenije, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa njihovim radom, ali i da razmene međusobna iskustva, uključujući primere dobre prakse saradnje sa upravljačima šumskih područja.
Sledeći trening će biti održan u Srbiji, u septembru 2022. godine, a domaćini će biti nastavnici i učenici Šumarske škole iz Kraljeva.
Projekat “Šuma-naš celoživotni učitelj” (eng. “Forest-our lifelong teacher”, “ForLife”) realizuje se od februara 2022. godine, u okviru Erasmus+ programa. Rukovodilac projekta je udruženje DOVES iz Slovenije, a Ambasadori održivog razvoja i životne sredine je partnerska organizacija, zajedno sa organizacijom Jump iz Italije. U projekat su iz Srbije uključene osnovne i srednje škole iz Kraljeva, kao i predškolska ustanova iz Čačka. Projekat je u skladu sa novim prioritetom EU „Evropski zeleni dogovor“, sa ciljem da obuči i osnaži nastavnike u oblasti globalnih izazova u obrazovanju za životnu sredinu (sa naglaskom na šume i povezanost sa klimatskim promenama). Projekat je prvenstveno namenjen nastavnicima koji predaju učenicima od 5 do 15 godina. Nastavnici koji obrazuju decu sa posebnim potrebama ili rade sa marginalnim grupama (Romi i imigranti), projektnim aktivnostima će pomoći ovoj deci da se lakše integrišu u društvo i podstaći ih da doprinesu ukupnom napretku. Kroz praktične aktivnosti, igre i aktivnosti na otvorenom, pomenute grupe mogu aktivno da učestvuju, uče i stiču nova znanja o šumama.
Projekat “ForLife” poseban naglasak stavlja na ulogu i značaj šuma i njihovih glavnih funkcija (socijalnih, ekonomskih i posebno ekoloških), kroz posete šumama tokom redovnih nastavnih aktivnosti, kako bi se unapredila znanja o šumama kao prirodnom okruženju u Evropi, kojima se upravlja na održiv način. Održivo upravljanje šumama zahteva usvajanje praksi koje uzimaju u obzir scenarije buduće klime. Informacioni/obrazovni instrumenti su takođe važno sredstvo otpornosti šume na klimatske promene (važnu ulogu imaju obrazovne institucije, uključujući Eko-škole).