Druga po redu Nacionalna radionica u okviru projekta „Klimatski paket“ održana je 27. maja 2025. godine u Beogradu (UN House). Događaju je prisustvovalo 30 nastavnika i saradnika iz 17 različitih Eko-škola iz svih krajeva Srbije.
Radionicu je u ime udruženja Ambasadori održivog razvoja i životne sredine otvorila Ivana Zarić Munitlak. U uvodnom delu prisutnima se obratila i Malina Popović ispred Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Dobrodošlicu učesnicima poželeo je i Milan Cerovac iz UNDP-a, koji je tom prilikom ukratko predstavio dosadašnje rezultate projekta „Klimatski paket“ u Republici Srbiji.
Projekat se realizuje od 2020. godine pod pokroviteljstvom UNDP-a, a u njegovoj implementaciji učestvuju i organizacije Ambasadori održivog razvoja i životne sredine, Zlatiborski krug i Mikser. Online verzija Klimatskog paketa dostupna je na sajtu projekta: http://klimatskipaket.klimatskepromene.rs/index.php/udzbenik/
Učesnicima radionice uručeni su štampani primerci „Klimatskog paketa“ koji će koristiti kao resurs u daljem radu u formalnom i neformalnom obrazovanju sa učenicima sa kojima će moći na inovativan, kreativan i naučno utemeljen način obrađivati teme klimatskih izazova.
Iz organizacije Zlatiborski krug, Zorica Milosavljević je predstavila unapređenu verziju Klimatskog paketa, sa posebnim osvrtom na Priručnik i Vodič za nastavnike, a Vesna Belčević je govorila o projektu „Zelena inicijativa za lokalnu zajednicu“, koji je inspirisan sadržajem Klimatskog paketa.
Takođe, Zorica Milosavljević predstavila je i augMentor projekat, koji uvodi elemente veštačke inteligencije u obrazovni sistem kroz kurs zasnovan na sadržaju Klimatskog paketa.
Aleksandra Malušev iz organizacije Mikser prikazala je kako učenici mogu postati edukatori u svojim zajednicama, koristeći kreativne radionice (pisanje scenarija, snimanje kratkih filmova, priprema predstava, organizacija školskih akcija i sl.) kao alate za podizanje svesti o klimatskim promenama i održivom razvoju.
Dr Ivana Krulj, iz Akademije tehničko-vaspitačkih strukovnih studija iz Niša, objasnila je kroz svoje predavanje osnovne pojmove kao što su Albedo i efekat staklene bašte.
U nastavku radionice, usledilo je online uključivanje i predstavljanje pobedničkih rešenja sa školskog takmičenja iz 2024. godine, kao i deljenje utisaka sa međunarodnog takmičenja održanog u Kazahstanu, na kojem su učestvovali učenici Dunja, Natalija i Aleksej, zajedno sa svojim mentorima iz Eko-škola. Ova prezentacija poslužila je kao inspiracija i podsticaj za učešće u ovogodišnjem takmičenju na temu klimatskih promena, za koje je rok za dostavu materijala 7. jun 2025. godine.
Nakon pauze za ručak, Marina Drndarski održala je master čas na temu „Place-based učenje o klimatskim promenama”, ističući važnost povezivanja i organizovanja akcija na nivou lokalne zajednice. Ova sesija je poslužila kao uvod u rad u manjim grupama, gde su se razmatrale smernice za izradu školskih projekata na temu prilagođavanja klimatskim promenama i mera za njihovo ublažavanje. Učesnici su izneli dileme i prepreke sa kojima se suočavaju prilikom realizacije projekata, a kroz diskusiju su došli do konkretnih predloga za nove akcije i potencijalna partnerstva. Ovakav pristup osnažio je nastavnike i omogućio im da otvoreno podele svoja iskustva, izazove i savete.
Na kraju radionice, Zorica Milosavljević i Milan Cerovac su rezimirali ključne zaključke skupa, zahvalili se svim prisutnima na učešću i izrazili nadu da će se u budućnosti okupljati češće i u još većem broju.