Геодетска техничка школа организовала је Панел дискусију на тему: „Парламентаризам и заштита животне средине“. Разговор је реализован 14.12.2018. у термину од 13:30 до 15:00 часова, дуже од планираног, што указује на потребу за оваквим разговорима, на компетентне панелисте који су мотивисали ученике да учествују слушајући, учећи, питајући и разговарајући.
Жеља да разговарамо о учешћу грађана/ученика/родитеља/релевантних институција и установа у демократским процесима од значаја за заштиту животне средине у потпуности је остварена. Мотивишућим ставовима панелиста покренута су значајна питања, пре свега за младе, за будуће носиоце нашег друштва.
Учесници дискусије били су:
Á Владимир Џамић, државни секретар, Министарство заштите животне средине;
Á Соња Павловић, посланица Народне скупштине Републике Србије;
Á Ана Ивановић, Клуб родитеља и наставника „Партнерски за образовање“, Београд;
Á Дијана Шарац, НВО Амбасадори одрживог развоја и животне средине;
Á Александар Вучковић, ученик – Геодетска техничка школа.
Основна идеја је била усмерена ка разговору о томе колико смо упознати са радом Народне скупштине, колико смо информисани о току процеса предлагања и усвајања Закона и њихове примене у области заштите животне средине, као и колико смо свесни чињенице да је наша улога, улога грађана, значајна у процесу успостављања и реализације парламентаризма у друштву и у држави.
Циљ да се упознамо и да након разговора млади оду са поруком да могу да мењају околину у којој живе и да могу да имају поверења у своје представнике и да треба да се укључују у рад институција и организација које се баве заштитом животне средине је оставарен и изнад очекивања.
У уводном делу, присутни су упознати са појмом и историјатом парламентаризма, са освртом на регулативу која се односи на област заштите животне средине.
Владимир Џамић је, између осталог, истакао процес предлагања, доношења, усвајања и измена закона, са назнакама будућих измена које се очекују у области надлежног Министарства, упознао присутне са текућим и планираним пројектима и усмерио своја излагања ка потреби едукације у области заштите животне средине, као основе за даље резултате и напредак у овој области.
Соња Павловић је свој удео у разговору усмерила ка освешћивању младих у професионалној одговорности, истакла значај институционалне сарадње и препоручила присутнима чвршћу везу са Народном скупштином у циљу развоја демократског парламентаризма и искоришћавању потенцијала које рад парламента пружа.
Ана Ивановић је улогу родитеља и породице ставила међу приоритетне факторе у развоју еколошке свести, износећи низ позитивних примера у конструктивној сарадњи између школе и породице, као и сарадњи међу генарацијама.
Дијана Шарац је након упознавања присутних са карактером рада организације коју представља, пружила младима могућност за укључивање у рад у пољу екологије, на креативан и конкретан начин и пренела своје утиске о раду са децом и младима, уз задовољство након наученог и бенефит после заједничких успеха.
Александар Вучковић, матурант Геодетске техничке школе, критички се осврнуо ка односу и вршњака и одраслих ка овој тематици, указујући на недостатак посвећености и одговорног понашања према простору у коме живимо, о недостатку мотивације од стране одраслих и, на искрен начин, закључио дискусију поруком да је и овај разговор био конкретан и позитиван помак у правцу исправног односа према животној средини.
Модератор и организатор дискусије:
Јагода Петровић-Укај
Напомена:
Народна скупштина Републике Србије, након успешно организоване три Недеље парламентаризма, наставља са активностима које имају за циљ боље повезивање и упознавање грађана Србије са радом Народне скупштине.
Недеља парламентаризма представља серију различитих догађаја који за циљ имају отварање простора за дебату о учешћу грађана у демократским процесима, значају отворености Народне скупштине као институције, као и различитим начинима комуникације између грађана и њихових директно изабраних представника.
Наш допринос повезивању и упознавању грађана са радом Народне скупштине пренео је поруку о важности Народне скупштине, владиних и невладиних организација, васпитно-образовних институција и њиховој отворености ка ефикасним видовима сарадње и унапређењу друштва.