Do pre desetak ili petnaest godina biti preduzetnik značilo je da si bar punoletan, da imaš svoju firmu, neki biznis plan i tržište gde plasiraš svoju robu i svoje usluge. I naravno poslovne partnere. Neko je bio više, neko manje uspešan. Tako je to „seme preduzetništva“ posejano u Srbiji reklo bi se početkom ovog milenijuma, počelo da rađa i nekako ovih poslednjih par godina dobilo je i podmladak! I to baš u mladima, logično, jer kad nešto stari valjalo bi da ostavi i neko „potomstvo“, da se posao nastavi.
E baš o tom preduzetništvu mladih, preduzetničkim inicijativama mladih, „školskim zadrugama“, „preduzetničkim kompanijama“… i drugim oblicima organizovanja i poslovanja mladih bilo je najviše reči u manifestaciji koju je organizacija Inter Art iz Novog Sada, kao svojevrsnu čestitku i jedinstveni poklon za Novu Godinu, rešila da pokloni mladima: osnovcima, srednjoškolcima, studentima, kako bi se onaj duh sa početka priče raširio, umnožio i omogućio mladima da počnu da zamišljaju, ali i stvaraju, neku svoju sigurnu, zabavnu i uspešnu preduzetničku budućnost. A da li će ta kreacija sada zamišljena i rođena zaživeti i i koliko dugo, nadam se da ćemo zajedno moći da ispratimo.
U „Kreativnoj zoni“, na popularnom novosadskom Spensu, zapadnom ulazu i prvom spratu koji se koristi samo povremeno kada na koncerte dolaze ljudi iz nekih drugačijih priča od ove naše, poslednjih dana oživeli su duhovi nekog prošlog „srećnijeg vremena“, jer se u poslepodnevnim satima ori od žagora, smeha i priče mladih. Šareni štandovi raznih zanata, poneka čudna mašina i pomalo nespretnim rukama budućih velikih preduzetnika ispisane parole o očuvanju jedine planete Zemlje, o reciklaži i recikliranju, o deci koja umesto nas odraslih preuzimaju brigu za planetu i svoju životnu sredinu, jer su shvatili da je odraslima potrebna pomoć u namerama da zaštite tu životnu sredinu.
Ambasadori održivog razvoja i životne sredine bili su gosti i predavači, predstavili programe obrazovanja o životnoj sredini i posebno program Eko-škole. Ali sam program kao najbolji promoteri i jedini pravi prenosioci pouke i poruke predstavile su, naravno, Eko-škole: osnovna škola „Vuk Karadžić“ iz Surčina, obnovili status 2016. godine i Eko-škola srednja stručna Geodetska iz Beograda, stekli status 2016. Nastavnica Marina i učenica Teodora, profesorka Jagoda i učenik Đorđe, kao pravi ambasadori jednog budućeg vremena koje nastaje sada, danas i odmah, imali su male performanse i jednostavno, lako i iz srca pričali o svojim Eko-školama. I kroz priču u svojim glavama već videli neke nove mogućnosti saradnje, povezivanja, razvoja tih malih, budućih velikih, preduzetničkih inicijativa, od kojih će, duboko verujemo, neke 2024. godine postojati bar dva nova uspešna preduzeća, koja će imati potrebne dozvole, biznis planove i strategije, voditi računa o životnoj sredini, resursima i očuvanju planete, jedne jedine i jedinstvene!