05. marta 2014. godine u organizaciji Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom održana je obuka na temu „Uvod u proces pregovora o pristupanju Evropskoj uniji i uloga civilnog društva – pregovaračka poglavlja 25 (nauka i istraživanje) i 26 (obrazovanje i kultura)“.
U Palati Srbija okupljenima su se obratili predstavnici nadležnih ministarstava i gost iz Republike Hrvatske, profesor Pero Lučin, bivši član pregovaračkog tima Hrvatske zadužen za pomenuta poglavlja. U uvodnom delu, predstavnici Kancelarije i ministarstava istakli su kao naročito važnu, ulogu stručne javnosti u procesu pregovaranja za poglavlja 25 i 26. Organizacije civilnog društva su bitne zbog svog velikog međunarodnog iskustva, agilnosti i znanja. Centralni deo skupa bio je posvećen izlaganju profesora Lučina koji je preneo iskustva Republike Hrvatske i naglasio da su poglavlja 25 i 26 najvažnija iako u njima nema puno regulative. Kritički se osvrnuo na rad sopstvenog tima i upozorio na moguće propuste i dao predloge za njihovo eliminisanje od strane nadležnih u Srbiji. Tok pregovora, formiranje novih institucija i agencija za sprovođenje programa, važnost „life long learning“, poboljšanje vidova komunikacije u toku pregovora i pregled ključnih dokumenata, samo su delovi izuzetno korisnog predavanja. Kroz primer „Pametne specijalizacije“ naglašen je i značaj povezivanja javnih institucija, preduzetnika i centara znanja (univerziteta) na nivou regiona i donošenje odluka na osnovu znanja.
Predstavnici organizacija civilnog društva koji su učestvovali u izlaganjima, Žaklina Veselinović (Centar za obrazovne politike), Milica Pekić (Nezavisna kulturna scena) i Nikola Božić (IS Petnica) istakli su popravljanje pozicije OCD u Srbiji, njihove uloge i međusobne saradnje kao važne teme. Kao izazovi, prepoznati su nedovoljna koordinacija politika na nacionalnom nivou, nivo interesovanja za obrazovanje i dosadašnje učešće OCD u kreiranju politika. Predloženo je da se uticaj na donosioce odluka ostvari kroz postavljanje fokusa na zajedničku agendu, interese i ciljeve, kroz balans snage institucija i partija i proizvođenje argumenata i podataka. Kao zaključci skupa se mogu izdvojiti potreba za jačanjem kapaciteta OCD u svim oblastima, razmena iskustava, ulaganje države u obrazovanje i kulturu i veća aktivnost OCD.
U završnom delu skupa, u diskusiji su učestovali brojni predstavnici OCD na čija su pitanja odgovarali predstavnici Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva omladine i sporta i ostali predavači.