Nacije sveta, ujedinjene u borbi protiv zagađenja #beatpollution organizovale su “Naučno-političko-poslovni forum UN o životnoj sredini” u okviru priprema za skupštinu programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu. Uz učešće više od 168 predstavnika privatnog sektora i industrije, 300 naučnika i akademika, kao i nevladinih organizacija i civilnog društva (uključujući AOR), u fokusu rada Foruma su “zelena rešenja” koja može dati poslovni sektor, kako bi se rešila kriza izazvana zagađenjem.
Tokom dvodnevnog rada 2. i 3. decembra 2017. godine u prostorijama UN u Najrobiju, diskutovano o mogućnostima razvoja tržišta zelenih tehnologija, koje su identifikovane uz pomoć naučnih i tehnoloških istraživanja, osnažene politike zaštite životne sredine i inoviranih finansijskih modela. Takođe jedan od ciljeva Foruma je da se proširi i ojača veza između nauke, politike i poslovnog sektora, utvrđivanjem konsenzusa o ključnim pitanjima i uklanjanjem tradicionalnih barijera koje postoje među ovim sektorima.
Ono što je bilo zanimljivo, dva sata pre početka plenarne sesije, organizovani su paralelni sastanci na temu VAZDUH! Na pitanje Zašto pre plenarnog rada VAZDUH?, dobijen je odgovor od visokih zvaničnika da VAZDUH SVI MORAMO DA DIŠEMO. Činjenica i veliko upozorenje je da godišnje 6,5 miliona ljudi umire od posledica zagađenog vazduha, posebno u zemljama u razvoju, a da su pravo stanje i razlozi uglavnom nepoznati ili nedovoljno istraženi.
Akcenat se stavlja na rešenja vezano za prelazak na obnovljive izvore energije imajući u vidu da oko 60% emisije gasova staklene bašte dolazi baš iz industrije i drugih postrojenja koja koriste energiju iz fosilnih goriva. Prema „Scenariju čistog vazduha“, Međunarodne agencije za energetiku, ako se samo za 7% poveća ulaganje u obnoviljive izvore energije i „čistije“ tehnologije, smanjiće se značajno broj prerano umrlih usled zagađenja vazduha i to za 1,7 miliona ljudi, u odnosu na scenario da se zanemare finansijska ulaganja u sektor energetike u ovom pravcu.
Da li imamo dovoljno podataka kakav vazduh dišemo u Srbiji i ima li pomaka u uvođenju obnovljivih izvora energije u srpska domaćinstva, industriju i privredu uopšte?