Srednja stručna Geodetska škola iz Beograda bogatija je za još jedno priznanje, znanje i iskustvo. Nakon više od godinu dana koračanja „ekoškolskim koracima“, nakon formiranja eko-odbora, ocene stanja životne sredine, izrade plana rada, praćenja napretka, usaglašavanja sa nastavnim planom i programom, izrade eko-kodeksa i komunikacije sa medijima, Geodetska tehnička škola je od nacionalnog koordinatora međunarodnog programa Eko-škole, Ambasadora održivog razvoja i životne sredine, dobila priznanje – međunarodni eko- sertifikat i zelenu zastavu, simbol posvećenosti očuvanju životne sredine, povezivanja učenika, nastavnika i lokalne zajednice, sa jedinstvenim ciljem da izgrade zajedničku zeleniju budućnost.
Eko-sertifikat i Zelenu zastavu Geodetskoj školi je u četvrtak 22. decembra 2016. godine dodelio Goran Trivan, gradski sekretar za zaštitu životne sredine Grada Beograda, u prisustvu učenika, nastavnika, ali i brojnih pratilaca i saradnika Geodetske škole, iz Privredne komore Beograda, Zvezdara Teatra, Sporstkog centra Olimp, Gradske bolnice, nevladinih organizacija i gradske opštine Zvezdara, prijatelja ove specifične Eko-škole koja je uspela da poveže različite struke, delatnosti, ljude, sa istim željama i spremnošću da zajedničkim snagama, znanjima i iskustvom oplemene svoje okruženje. Svečanoj dodeli prethodilo je specifično i zanimljivo predstavljanje učenika prvog razreda ove škole svih dostignuća koja je ova škola uspela da ostvari u proteklih godinu i po dana, počev od obeležavanja eko-dana, preko humanitarnih akcija, pravljenja hranilica i kućica za ptice, prenošenja znanja mlađim „kolegama“ iz osnovnih škola, do velikog projekta koji je iniciran od strane samih učenika i na čije rezultate s pravom treba da budu ponosni, a to je mapiranje divljih deponija u Zvezdarskoj šumi. I ne samo to, otišli su učenici sa svojim nastavnicima i dalje, na pravi put, prateći šta se dešava sa mapiranim deponijama, dinamiku uklanjanja i pojavu novih, što srećom u proteklih nekoliko meseci nije registrovano.
Reklo bi se da geodezija nema veze sa zaštitom životne sredine, ali ovi učenici, nastavnici i uprava Geodetske škole, zajedno sa pomenutim prijateljima i saradnicima pokazuju da SVI itekako imamo veze sa životnom sredinom, posebno njenim očuvanjem i unapređenjem, posebno što nam je ta životna sredina zajednička i što koristimo iste resurse, posebno što geometri i geodete iz svog ugla itekako mogu da pomognu u drugačijem sagledavanju okruženja, problema i da daju kvalitetnija rešenja i predloge za zaštitu.
Pozivamo ostale škole iz Beograda, bilo da su predškolske ustanove, osnovne, srednje ili više i visoke škole, da krenu sigurnim ekoškolskim koracima putem kojim je Geodetska škola krenula, pitajte ih i čućete kako se dobro zabavljaju, kako puno nauče i kako drugačije gledaju na svaku upaljenu sijalicu, vodu koja bespotrebno teče iz slavine, plastičnu flašu bačenu na travu, posečeno drvo u šumi….A sve to ne mora tako i može drugačije, ako ugasimo sijalicu, isključimo vodu, odložimo plastiku u kantu i posadimo drvo. Probajte i videćete veliku promenu!