СВЕТСКИ ДАН ОБРАЗОВАЊА ЗА ЖИВОТНУ СРЕДИНУ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ ВУК КАРАЏИЋ СУРЧИН у овиру пројекта ЕКОМОТИВАЦИЈА подржаном од стране VIP Mobile
Као Еко-школа ове године смо одлучили да Светски дан образовања о животној средини обележимо промоцијом програма Еко-школа на нашој општини. Промоцији су присуствовали директори школа, наставници биологије и географије, одабрани ученици и представници локалне заједнице, колеге из школе. Презентацију је одржала Александра Младеновић, национални координатор програма.
Зашто смо се укључили у програм Еко-школе?
У Србији постоји национални програм еколошког образовања који се спроводи кроз разредну и предметну наставу у школама, а у осмом разреду основне школе екологија се изучава у оквиру предмета биологија. За програм Еко-школа определили смо се јер је међународног карактера и омогућава сарадњу са другим Еко-школама преко умрежавања.
Које су вредности програма које једна Еко-школа добија?
Улазак програма у нашу школу подстакао је маштовитост, креативност и иновативност у раду. Покренут је велики број акција уређења школског дворишта и околних улица. Одржан је велики број радионица и угледних часова са новим методолошким приступом. Мотивисани да развијамо свест о очувању животне средине, присуствовали смо и бројним представама у школи које су припремиле наше колеге. Учешће у развоју програма Еко-школе омогућило нам је да се такмичимо по задатим темама и областима из заштите животне средине, а покровитељи такмичења су биле друштвено одговорне компаније. То је донело новчане добитке за школу као институцију, али и за ученике.
Како ми као Еко-школа ширимо даље причу…?
Афирмативно програм делује и на школу и на локалну заједницу. Коришћењем природних богатстава наше општине у организовању еко-кампа доприноси јачању свести и стицању сазнања о локалним природним вредностима . Учешћем у овом програму остварили смо и сарадњу са медијима. Посебно истичем успех у снимању еко- емисије ПИТАМ СЕ ПИТАМ СЕ за РТ Војводина којом смо промовисали школу и локалну заједницу и утицали на свест гледалаца широм Србије.
Координатор програма Еко-школе „Вук Караџић“ из Сурчина,
Марина Максић