U okviru projekta “Puls Evrope – medijske posete EU”, koji finansira Evropska unija u Srbiji, predsednica Ambasadora održivog razvoja i životne sredine, Aleksandra Mladenović, imala je priliku da sa grupom novinara i snimatelja iz Srbije učestvuje u studijskoj poseti i sazna zašto je Grenobl Zelena prestonica Evrope u 2022. godini.
Nagrada “Zelena prestonica Evrope” dodeljuje se od 2008. godine gradovima sa više od 100.000 stanovnika koji su posvećeni održivom urbanom razvoju i daju primer drugim gradovima, kako bi ih podstakli na održivo korišćenje resursa i očuvanje životne sredine za sve stanovnike. Do sada je nagradu dobilo 13 gradova uključujući Ljubljanu, glavni grad Slovenije, koja je osvojila titulu 2016. godine.
U razgovoru sa gradonačelnikom Grenobla, poseban akcenat stavljen je na održivi razvoj – gradska uprava je posvećena održivom razvoju, ravnopravno posmatrajući i poštujući sva tri stuba: životnu sredinu, ekonomske mogućnosti i socijale uslove. Veliku podršku pružaju kompanijama koje svoj razvoj baziraju na održivom korišćenju resursa, ali pomoć se dodeljuje i stanovnicima koji odluče da postanu energetski efikasniji, ili da pređu na korišćenje nekog od dostupnih vidova obnovljivih izvora energije.
Grenobl ima nekoliko “Eko-distrikta”, nacionalna oznaka za delove grada koji se razvijaju na principima održivog razvoja. Tako se u “Eko-distriktu Kembridž” nalaze dve ABC (“autonomne” i samoodržive) zgrade sa 42 stana koje energiju dobijaju od svojih solarnih i visokonaponskih ploča. Voda se reciklira iz kišnice, stanari kompostiraju, imaju i jezero na raspolaganju za opuštanje i razonodu, ali i crveno svetlo na tušu kao opomenu ukoliko ga predugo koriste. Ovaj “Eko-distrikt” se razvija u skladu sa planinskim okruženjem Grenobla, koristeći geotermalnu energiju za sistem navodnjavanja. I stariji i mladi Francuzi koji žive u ABC zgradama kažu da su oduševljeni, oni su volonteri koji će pet godina živeti u ovim zgradama, kao u nekoj vrsti eksperimenta, da bi se video stepen održivosti ovakvog načina života i korišćenja resursa. “Eko-distrikt Flober”, na primer, ima tri hektara parkova, koji su i zaštitni znak grada, a zgrade se grade od prirodnih materijala, uz učešće stanara i korisnika u planiranju izgleda zgrada (takav je slučaj sa budućom školom, za koju su anketirani učenici i nastavnici i koji su davali predloge kakvu školu bi želeli da dobiju). Ovakve zgrade, naravno, imaju i bašte, u okviru dvorišta, ali i na krovovima, o kojima brinu stanari, koji gaje raznovrsno voće i povrće.
U Grenoblu posluju i firme posvećene očuvanju životne sredine i održivom korišćenju resursa. Tako je zgrada u kojoj posluje firma Schneider Electric, “net zero energy building” – koliko energije proizvede, toliko i potroši, uz pomoć solarnih panela i vetroparka. Takođe, Lokalna agencija za energiju i klimu u gradu Saint-Martin-d’Heres, koji se nalazi pored Grenobla (oba grada, zajedno sa još 47 “gradova” sačinjavaju region Grenobl-Alpi) pomaže građanima da učestvuju u izolaciji zgrada u kojima žive, omogućujući im da plate manje račune za grejanje. Kroz program “Zid-zid” je od 2010. do sada urađena izolacija 202 stambene zgrade (skoro 10.000 stanova). Vlasnicima stanova nude se za to povoljni krediti do čak 20 godina otplate. Građani Grenobla mogu da se uključe i u inicijative kojima se podržava proizvodnja energije iz obnovljivih izvora, kao što je Énerg’Y Citoyennes. Ova kompanija omogućava proizvodnju električne energije iz solarnih panela u 10 opština sa područja Grenobla, a među 364 zainteresovanih strana, najveći broj su građani.
Interesantno je da na području Grenobla postoji i “Mašinerija”, projekat asocijacije Regie de quartier Grenoble, građanska incijativa prvobitno bazirana na ideji popravke i ponovne upotrebe kućnih i drugih aparata. Popravljeni aparati, ali i druge, nekome nepotrebne stvari, mogu se donirati “Mašineriji”, a za simboličnu sumu i otkupiti, čime se podržava lokalni razvoj. Postoje i kreativne i umetničke radionice, gde se uglavnom radi sa starim stvarima, dajući im “novi život”, uz mogućnost kupovine po solidarnim cenama. U Asocijaciji, koja vodi projekat, zaposleno je 70 osoba od kojih je njih 25 iz lokalne zajednice Villeneuve de Grenoble.
Više o studijskom putovanju u prilozima novinara koji su ispratili sva dešavanja: