Zbog pandemije, sastanci UNEA 5 i Komiteta stalnih predstavnika otvorenog tipa, koji su prvobitno bili planirani za februar 2021.godine, podeljeni su u dva dela i dva termina. Prvi deo, virtuelna sednica, održana je u februaru 2021. godine (https://www.unep.org/environmentassembly/unea5), dok će drugi deo biti organizovan po hibridnom modelu, fizički i onlajn u februaru 2022. godine. Rasprave o suštinskim rezolucijama odložene su za drugu sednicu u februaru 2022., koja je nazvana „UNEA 5.2“. Izveštaj generalnog sekretara UN za 2020. godinu o napretku ka ciljevima održivog razvoja uključuje uticaje COVID-19 na globalnu ekonomiju i životnu sredinu, označavajući je kao do sada najveću humanitarnu i ekonomsku krizu u novije vreme. Zbog toga je potrebna hitna zajednička akcija, kako bi se suštinski promenili dosadašnji obrasci proizvodnje i potrošnje i uspostavile politike, unapredila regulativa i preduzele akcije koje se bave nastalom krizom. Stoga se organizacije civilnog društva na globalnom nivou zalažu za dijalog i dogovor, pozivajući svoje vlade da na najbolji mogući način iskoriste „Dekadu akcije za postizanje ciljeva održivog razvoja“, da ubrzaju napore u implementaciji i globalno donošenje odluka o životnoj sredini, imajući u vidu neophodnost da se znatno povećaju pozitivni napori za dalji život u harmoniji sa prirodom, kako bi se sanirale posledice dosadašnjih aktivnosti koje narušavaju održivost.
Ambasadori održivog razvoja i životne sredine je jedna od organizacija civilnog društva koja je UNEA akreditovana, a predsednica Ambasadora održivog razvoja će, zajedno sa koleginicama iz Severne Makedonije i Albanije, imati priliku da moderira sub-grupom za Zapadni Balkan i Tursku, na regionalnom pripremnom sastanku koji će se održati 14. decembra 2021. godine.
Stoga pozivamo kolege iz civilnog sektora da se uključe i doprinesu svojim znanjem i iskustvom u pripremi ključne poruke koja će kao deo napora našeg regiona, biti prezentovana na UNEA 5.2. u februaru 2022. godine. Osnovna tema od značaja i za koju se očekuje regionalni doprinosi je borba protiv zagađenja plastikom. Uključene zainteresovane strane snažno podržavaju proces koji se odnosi na uticaj plastičnog otpada na morske ekosisteme i mikroplastiku (UNEP/EA.4/Res.6).
https://docs.google.com/
Sve zainteresovane strane mogu se uključiti u sam regionalni sastanak, registrujte se: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZUvceyqrD8jEtFUDYiwtIOB5ljY8xiCB83p
Regionalni sastanak je otvoren za sve UNEP akreditovane organizacije u evropskom regionu (EU+EFTA+UK, Istočna Evropa, Zapadni Balkan i Turska, Kavkaz i Centralna Azija). Neakreditovane organizacije su dobrodošle ako su zainteresovane za učešće na Skupštini UN za životnu sredinu, UNEP@50 i Stockholm+50.