18. decembra 2013. godine EU je usvojila novi paket politika za čistiji vazduh, što će predstavljati i nove izazove za zemlje koje su u procesu pridruživanja EU.
Paket politika se sastoji od više delova, uključujući sledeće:
• novi Program za čistiji vazduh u Europi sa merama kojima se želi osigurati postizanje zacrtanih kratkoročnih ciljeva i novim ciljevima u pogledu kvalitete vazduha u razdoblju do 2030. godine,
• revidiranu Direktivu o nacionalnim gornjim graničnim vrednostima emisija sa strožim graničnim vrednostima emisija za šest glavnih zagađujućih materija,
• Predlog nove Direktive o smanjenju zagađenja iz srednjih postrojenja za sagorevanje-ložišta, poput postrojenja za proizvodnju energije za blokove zgrada ili velike objekte i manjih industrijskih postrojenja.
Predlog se temelji na zaključcima temeljne revizije postojeće politike EU u oblasti kvalitete vazduha, koja je pokrenuta početkom 2011. godine.
Mnoge države članice i dalje ne ispunjavaju norme EU-a u pogledu kvalitete vazduha, niti slede smernice UN- Svetske zdravstvene organizacije u vezi sa zagađenjem vazduha. Iako se politikom EU u području kvaliteta vazduha znatno smanjila koncentracija opasnih zagađujućih supstanci, poput čestica, sumpordioksida (glavni uzrok kiselih kiša), olova, ugljenikovih oksida i benzena, veći problemi još nisu rešeni. Posebno su fine čestice i oštećeni ozonski omotač i dalje opasnost za zdravlje, a gornje granične vrednosti iznad kojih postoji opasnost za zdravlje redovno se nadmašuju. Situacija je posebno ozbiljna u gradskim područjima, u kojima danas živi većina evropskih građana. Neki od podataka: statistika , brošura , smernice Svetske zdravstvene organizacije .