2019-2022
Cilj IPEN projekta globalnog praćenja plastike je podizanje svesti lokalno i globalno o opasnim hemikalijama u recikliranoj plastici, koja se koristi za proizvodnju novih proizvoda. Projekat je bio usmeren na reciklirane plastične pelete od polietilena visoke gustine (HDPE) koji se koriste u proizvodnom procesu malih, lokalnih preduzeća, jer je ovo jedan od najčešće korišćenih materijala u proizvodnji. Sakupljeni uzorci peleta širom sveta analizirani su na prisustvo UV stabilizatora, dekabromodifenil etra (deka BDE) i bisfenola (PCB).
Ambasadori održivog razvoja i životne sredine su učestvovali u projektu kao IPEN učesnička organizacija, članica. Uzorci recikliranog peleta uzeti su iz reciklažnog postrojenja, koje se nalazi u severozapadnoj Srbiji, sa oko 75 zaposlenih. Preduzeće je osnovano pre 16 godina, 75% proizvoda se izvozi u zemlje Centralne Evrope (Poljska, Češka…), a ostalih 25% se prodaje domaćim proizvođačima plastike (po Srbiji). Ovaj plastični pelet se koristi za proizvodnju novih plastičnih proizvoda, ali ne i za proizvode koji služe za čuvanje hrane.
Postoji nekoliko koraka za proizvodnju recikliranih plastičnih peleta, od malih komada plastike (ljuskica ili fragmenata) do peleta koji se koristi u narednim koracima proizvodnog ciklusa. Sve sekundarne sirovine koje se prikupe kao plastični otpad se koriste u procesu reciklaže („nula otpada“ na kraju procesa). Ovo postrojenje koristi plastične lomove i otpad iz njegove proizvodnje za pravljenje plastičnih kanti za građevinski sektor, crne boje. Ulazna plastika dolazi od neformalnih sakupljača sekundarnih sirovina, ali velike količine se takođe uvoze
Uzorci ovog plastičnog recikliranog peleta iz Srbije su poslati u IPEN na analizu. Više o ovome….
Rezultati analiza su prikazani u IPEN studiji: Widespread chemical contamination of recycled plastic pellets globally.
Predstavićemo rezultate istraživanja toksičnosti plastičnog peleta, na multikongresu SERBIAN VISION
Prezentacije sa Serbian Vision konferencije: