Projects Activities

Veliki lov na biljke

Darvinovi detektivi za biljke

“Veliki lov na biljke” polako se budi iz zimskog sna…

https://greatplanthuntserbia.exposure.co/we-care-on-life-in-all-its-forms

https://greatplanthuntserbia.exposure.co/making-savas-plant-registry

https://greatplanthuntserbia.exposure.co/making-savas-plant-registry

VELIKI LOV NA BILJKE u zimskom mirovanju 

…..u toku

ENJOYING THE GREAT PLANT HUNT ACTIVITIES Preschool “Radosno detinjstvo”, kindergarten “Zvončić” Kać – Novi Sad

LEARNING NEW SPECIES AND MAKING ID CARDS elementary school “Sveti Sava” Pirot

EXPLORING THE CITY PARK School for primary and secondary education “Vuk Karadžić”, Sombor

Novi ciklus: BIODIVERSITY POSTERS elementary school “Sveti Sava”, Pozarevac

_________________________________

Lov na biljke – kraj ovog ciklusa

Lov na biljke – o novim aktivnostima

Veliki lov na biljke u OŠ “Sveti Sava” iz Pirota

“Dimitrije Tucović”, Čajetina

“Ilija Garasanin”, Aranđelovac

Prezentacija projekta, OŠ “Dositej Obradović” (pripremio Boris Stefanović)

“Suncokreti”, Vladimirci

“Marija Trandafil”, Veternik

 “Simeon Aranicki”, Stara Pazova

….i još priča:  https://greatplanthuntserbia.exposure.co/we-searched-for-the-wildlife-in-our-school-garden , https://greatplanthuntserbia.exposure.co/we-made-network-of-life , https://greatplanthuntserbia.exposure.co/what-would-i-feel-without-plants

Uočite biljku – Živeti dobro – Herbarijum : “Lov na biljke” u Milutovcu, Poljni, Riljcu, Maloj Drenovi, Maloj Sugubini i Božurevcu

„ŠETNJA RAZMIŠLJANJA“ – poruka iz Čajetine

Veliki lov na biljke – novosti 

KAD PČELICE KRENU U LOV – poruka iz Vrtića PČELICE iz Šatonje

Ekoškolski primer: O.Š. Rade Dodić iz Milutovca

Veliki lov na biljke u SOŠO Vuk Karadžić iz Sombora

Veliki lov na biljke u Veterniku: Mi smo se malo poigrali sa limenkama i semenom začinskog i lekovitog bilja

Izašao je prvi bilten projekta “Veliki lov na biljku”, podržan od strane Toyota.
Bilten su pripremile ekoškolske koordinatorke Vesna i Ana iz osnovne škole “Milivoj Borović”, Mačkat. Pozivamo vas da pogledate prve korake u lovu na biljke i da spremate svoje priloge koji će naći svoje mesto u nekom od narednih biltena. U planu je da objavimo još tri, od aprila do juna. Lovite, istražujte, posmatrajte, učite i zabavljajte se!

Veliki lov na biljke u osnovnoj školi “Sveti Sava” u Čačku  

LOV NA BILJKE-AKTIVNOST 1: ŠETNJA RAZMIŠLJANJA  U P.U.“SUNCOKRETI“ VLADIMIRCI

 

 

Da bi se obeležila dvestota godišnjica rođenja Čarlsa Darvina, Kraljevski botanički vrt „Kju“ je pokrenuo „Veliki lov na biljke“, projekat podržan od strane organizacije „Wellcome Trust“. Ovaj uzbudljivi projekat trebalo bi da podstakne decu da istražuju svet prirode oko sebe i da se pridruže velikoj mreži škola u dosad najvećem školskom naučnom projektu.

Projekat ima za cilj da podstakne decu da nađu inspiraciju u životu i delu Čarlsa Darvina, koji je bio utelovljenje poletnog i posvećenog naučnika. Opčinjen svetom prirode, Darvin je skupljao primerke i beležio, pisao detaljna zapažanja, preduzimao eksperimente, razvijao ideje i teorije o tome kako deluje svet prirode. Našao je dokaze koji su opravdali njegove naučne teorije.

Darvin je putovao širom sveta i skupljao informacije o raznovrsnim biljkama i životinjama. Međutim, mnogo je posla obavljao kod kuće u seoskim predelima Kenta. Od skupljanja i analize podataka o biljkama i životinjama koje su živele oko Daun Hausa gde je i on živeo, Darvin je razvio svoju teoriju evolucije koja i dan danas opravdava istraživanja prirodnog sveta.

Mnoga od svojih zapažanja je uočio u dnevnim šetnjama stazom koja se zvala „Staza razmišljanja“. Tako je zamišljeno da u aktivnostima „Velikog lova na biljke“ učestvuju deca kroz raznovrsne naučne procese,  kako bi izgradili tehničke veštine i razumevanje kao temelj razvoju kritičkog razmišljanja i dali doprinos naučnom znanju i  očuvanju rada.

Projekat „Veliki lov na biljke“ je, zahvaljujući Toyota Fond za Evropu , od 2015. godine uveden i u međunarodni program Eko-škole, što znači da smo (AOR) dobili prava da koristimo sva obrazovna sredstva i metode razvijene u okviru projekta. Eko-škole u Srbiji su sa radošću i uzbuđenjem prihvatile projekat i svoje prve istraživačke „otiske“ ostavile na svojim Mapama staništa i napravljenim karticama o biljnim i životinjskim vrstama iz svog okruženja. Od predškolaca (uzrast 5-6 godina), do „trećaka“ (uzrast 8-9 godina), u 37 Eko-škola u Srbiji koračamo dalje Darvinovim stazama, očekuju nas proleće i novi izazovi u „Velikom lovu na biljke“!

Za detaljnije informacije o projektu i aktivnostima, pogledajte uputstvo.