U ponedeljak 10. oktobra, u Zavod za školstvo u Podgorici, održana je konferencija povodom pokretanja međunarodnog programa Eko-škole u Crnoj Gori. Kolege koje u Crnoj Gori realizuju FEE programe Mladi eko-reporteri i Plava zastavica su iz udruženja EKOM, ali će za implementaciju programa Eko-škole biti nadležan i odgovoran Zavod za školstvo, što daje posebnu dimenziju i povećava vrednost programa Eko-škole u Crnoj Gori.
Konferenciji su prisustvovali Radovan Popović, direktor Zavoda za školstvo, Arijana Nikolić Vučinić, generalna direktorica Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje lica sa posebnim potrebama, Ministarstvo prosvete, Jelena Knežević, rukovoditeljka Odeljenja za održivi razvoj i integralno upravljanje morem i priobalnim područjem, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Srna Sudar, direktorica REC – Crna Gora, Jelena Vukasović, predsednica NVO EKOM – Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori, kao i predstavnici tridesetak prijavljenih škola iz čitave Crne Gore, koje će učestvovati u pilot fazi uvođenja programa Eko-škole u sistem obrazovanja.
Bríd Conneely, direktorica međunarodnog programa Eko – škole, Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini, istakla je važnost uključivanja zemalja u ovaj program, čime se podstiče pre svega učenički i studentski aktivizam, ali i učešće čitave zajednice u rešavanju važnih pitanja zaštite životne sredine i očuvanja resursa.
O dosadašnjim aktivnostima na polju obrazovanja za održivi razvoj, prezentovala je Mira Vasiljević, Regionalni centar za životnu sredinu (REC) – kancelarija Crna Gora, ističući da je REC kroz dosta projekata već na neki način pripremio dobru podlogu za uspešno uvođenje programa Eko-škole u Crnoj Gori.
Deo konferencije bio je posvećen prezentacijama i primerima implementacije programa Eko-škole u regionu. Aleksandra Mladenović, Ambasadori održivog razvoja i životne sredine, nacionalni operater programa za Srbiju, je prezentovala iskustva iz Srbije, gde smo program uveli 2012. godine, a Anita Šetić, Udruga Lijepa Naša, Republika Hrvatska, je prezentovala iskustva iz hrvatske, gde se program realizuje već 16 godina.
Nevena Čabrilo, Zavod za školstvo, koordinatorka programa za Crnu Goru, je prisutnima predstavila ekoškolske korake i ono šta bi trebalo svaka vaspitno-obrazovna ustanova da uradi kako bi bila spremna da konkuriše za Zelenu zastavu i eko-sertifikat.
Posebnu pažnja i diskusija su se razvili nakon prezentacija koje su imali gosti iz Srbije i Hrvatske, ekoškolski koordinatori iz predškolskih, osnovnih i srednjih škola, sa učenicima koji su bili prisutni iz Geodetske škole iz Beograda. Predstavili su svoja iskustva i dali primere dobre prakse kako se program sprovodi u Hrvatskoj već 16 godina (Ana Ćapin, Osnovna škola Cavtat), ali i kakvi su počeci bili u prvom Eko-vrtiću u Srbiji, Predškolska ustanova „Galeb“, Šetonje (Dragica Božilović), prvoj Eko-školi u Srbiji, OŠ „Drinka Pavlovic“ u Beogradu (Marina Drndarski), ili iskustva u Geodetskoj tehničkoj školi iz Beograda (Jagoda Petrović Ukaj).
Konferencija je realizovana u okviru projekta ,,SEEDLING-Predstavljanje UN ciljeva za održivi razvoj u školama u Jugo-istočnoj Evropi“, koji realizuje Regionalni centar za životnu sredinu (REC) uz finansijsku podršku Austrijske Razvojne Agencije (ADA) kao deo Austrijske Razvojne Saradnje (ADC).