Vašoj pažnji želimo da preporučimo studiju TOKSIČNA PUKOTINA: Recikliranje opasnog otpada u nove proizvode *( TOXIC LOOPHOLE: Recycling Hazardous Waste into New Products ) o najnovijim rezultatima istraživanja koje su sproveli IPEN , Arnika, ALHem i 17 drugih evropskih organizacija u cilju testiranja prisustva toksičnih hemikalija, konkretno usporivača gorenja octaBDE, decaBDE i HBCD u proizvodima (igračke, pribor za kosu, kuhinjski pribor) napravljenim od reciklirane plastike iz elektronskih uređaja. Ispitivanje pokazuje da proizvodi koji se nalaze na tržištu EU i okolnim zemljama (testirano je i 5 proizvoda iz Srbije) kontaminirani usporivačima gorenja.
Studija poziva na izmene u EU propisima (EU POPs regulation) u smislu uspostavljanja istih graničnih koncentracija od 10 ppm za PBDE u prozvodima napravljenim od izvorne (nereciklirane) i reciklirane plastike, kao i ukidanje izuzeća PentaBDE i OctaBDE za reciklažu od strane EU (i da podstakne i nekoliko drugih potpisnica da urade isto) kako bi se omogućila adekvatna implementacija Stokholmske konvencije. Pored toga, studija zagovara smanjenje granične koncentracije sa 1000 ppm na 50 ppm (kao što je utvrđena za PCB) kojima se otpad koji sadrži PBDE kategoriše kao opasan (POPs otpad) i tako onemogući toksična reciklaža. Sve reference na kojima se zasnivaju ovi zahtevi navedeni su takođe u izveštaju.
______________
*Pogledati prezentaciju u kojoj se navode “pukotine” u regulisanju koncepta cirkularne ekonomije : Prof Andjelka Mihajlov: “Koncept cirkularne ekonomije”