U Palati Srbija predstavnice AOR su 04.04.2014. prisustvovale info sesiji o uspostavljanju Zajedničkog konsultativnog odbora (EU-Serbia Civil Society Joint Consultative Committee – JCC), u organizaciji Građanskih inicijativa, a u saradnji sa Kancelarijom za saradnju sa civilnim društvom, Evropskim pokretom u Srbiji i TACSO kancelarijom u Srbiji.
Maja Bobić , generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji je izjavila da: „proces evropske integracije nije pitanje samo države već celog društva“. Navela je takođe da se od civilnog društva u Srbiji očekuje da izabere tri predstavnika za konsultativni odbor. Po jednog predstavnika organizacije vezane za:
- Vladavinu prava
- Socioekonomski razvoj
- Poljoprivredu, ruralni razvoj i zaštitu životne sredine
Javni poziv za kandidovanje članova za ova tri mesta važi do 15. aprila 2014. godine. Javni poziv se može naći na sajtu za Kancelariju za rad sa civilnim društvom. Ivana Ćirković, direktorka Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije, dala je kratka objašnjenja o telu koje se formira, trajanju mandata, koji posao treba da rade izabrani članovi, i o pokrivanju troškova. Tokom ovog dela sesije je napomenuto da se biraju po tri člana iz sledeće tri grupacije: Sindikat, Poslodavci i Civilni sektor.
Napomenuto je i da Vlada donosi konačnu odluku o izabranim članovima. Ono što je izazvalo najviše postavljenih pitanja je izlaganje Ionuta Sibiana, izvršnog direktora Fondacije za razvoj civilnog društva (i predsednika Odbora za Zapadni Balkan i izvestioca EESC za odnose Srbija – EU) o mogućim posmatračima, izabranim takođe iz civilnog sektora. Ovi posmatrači se mogu pridružiti izabranim članovima i mogu iznositi svoje mišljenje ali nemaju pravo glasanja. Jedino u slučaju da se neki od članova ne pojavi na sastanku posmatrač može zauzeti njegovo mesto i imati pravo glasanja. Ne može postojati više od 4 posmatrača po državi. Mandat koji ima izabrani član traje dve i po godine. Lidija Pavić Rogošić (kopredsedavajuća EU – Hrvatska Zajedničkog savetodavnog odbora), je sa puno entuzijazma iznosila iskustva iz Hrvatske u uspostavljanju zajedničkog konsultativnog komiteta. Evidentno iz njenog izlaganja je da je za ovaj posao potrebno dosta vremena i truda, a da je pri tome posao volonterski.