Šesta sednica Skupštine Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEA-6) održava se od 26. februara do 1. marta 2024. u sedištu Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) u Najrobiju, Kenija. UNEA je najveće svetsko telo za donošenje odluka o životnoj sredini, osnovano 2012. godine, a prva sednica je održana 2014. godine. Članice Skupštine su 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija. UNEA postavlja globalnu agendu za životnu sredinu, daje sveobuhvatne smernice za politiku i definiše političke odgovore na hitne izazove u životnoj sredini. UNEA-6 ima za cilj da pomogne u obnavljanju harmonije između čovečanstva i prirode, kako bi se poboljšali životni uslovi najugroženijih ljudi na svetu.
U fokusu UNEA-6 je kako multilateralizam može pomoći u suočavanju sa trostrukom planetarnom krizom izazvanom klimatskim promenama, gubitkom prirode i biodiverziteta i zagađenjem. Uz podršku osnažene nauke, političku odlučnost i angažovanje u društvu, Skupština je prilika za svetske vlade, grupe civilnog društva, naučnu zajednicu i privatni sektor da učestvuju u zajedničkom oblikovanju globalne politike zaštite životne sredine.
UNEA pruža jedinstvenu platformu za odluke i nove ideje za izradu plana zajedničke akcije u oblasti životne sredine, čime doprinosi postizanju ciljeva održivog razvoja.
U periodu od 19. do 23. februara 2024. godine, održan je sastanak Otvorenog komiteta stalnih predstavnika, koji je prethodio UNEA-6, tokom kojeg su postavljene osnove za Skupštinu. Otvoreni komitet stalnih predstavnika (OECPR – Open-Ended Committee of Permanent Representatives) je posredničko pomoćno telo UNEA. Služi kao pripremni sastanak za UNEA i platforma za pregovore i razmatranja sadržaja i jezika predloženih rezolucija, deklaracija i odluka koje se odobravaju tokom UNEA. OECPR se sastoji od svih akreditovanih predstavnika Komiteta stalnih predstavnika, koji pripremaju sastanke tokom UNEA. OECPR se organizuje neposredno pre UNEA.
UNEA se održava tokom 5 dana, uključujući segment visokog nivoa donosilaca odluka. Prva tri dana UNEA posvećena su plenarnim, nacionalnim i regionalnim izjavama. U tom periodu radi i Komitet svih predstavnika (CoW – Committee of the Whole), koji drži formalne i neformalne plenarne sastanke grupa koje rade na nacrtima rezolucija, kako bi se postigao koncenzus za dogovore oko važnih i gorućih pitanja za životnu sredinu. CoW potvrđuje predloge rezolucija i odluke, koje podnosi Skupštini na usvajanje. Poslednja dva dana UNEA su posvećena segmentu predstavnika donosilaca odluka na visokom nivou, gde prisustvuju visoki zvaničnici država članica koji donose odluke.
UNEA-6 rezolucije odnose se na politička rešavanja trostruke krize koja je uzrokovana klimatskim promenama, gubitkom biodiverziteta i zagađenjem, koje su objedinjene u 5 tematskih klastera.
Ambasadori održivog razvoja učestvuju na UNEA-6 kao UNEP akreditovana organizacija, u okviru grupe NGO i ženske grupe.
Više o UNEA-6 i pratećim događajima i dokumentima na web stranici:
https://www.unep.org/environmentassembly/unea6